Hliněná podlaha

14. 5. 2020 Interiéry, Materiály štítky: ,

Jaké jsou zkušenosti s hliněnou podlahou v rodině s malými dětmi po půl roce užívání? :-)

O hliněných podlahách už se bavíme dlouhou dobu, ale sdíleli jsme pouze nějaké realizace ze zahraničí. Proto jsme rádi, že můžeme sdílet jednu konkrétní realizaci tady v Čechách. Budeme rádi tyto věci sdílet, abychom dodali odvahu i dalším. Naše první dojmy jsou, že to dopadlo parádně. Majitelé si to dělali sami a půl roku to již používají. Je to rodina, která má tři děti.

Na klasické základové desce je polystyren. Poté je opět betonová vrstva jako podklad a na ní jsou 2 cm hrubé hlíny. Jako finální povrch je dekorativní omítka a to z toho důvodu, že majitelé chtěli jinou barevnost než je klasická hnědá nebo červenohnědá. Použili k tomu dekorativní omítky, které v ČR vyrábí Michal Navrátil z firmy Picas. Tyto omítky se osvědčily nejen na stěnách, ale i na této podlaze. Bylo tím docíleno hladkosti a různých barev.

Rozdíl mezi podlahami je docela velký a ukazuje nám to různý vzhled a různé praktické užití. Jedna podlaha je udělaná hodně nahrubo a dle majitelů jde poznat, že se to hůře vytírá. V dalších místnostech je už podlaha hladší. Souvisí to i s tím, že se tento dům podařilo postavit docela rychle a některé věci už se dělaly ke konci narychlo. Jedna část podlahy proto není udělaná tak, jak si majitelé původně přáli. Ale i tak funguje pořád parádně.

Víme, že ty skladby bývají různé, a že hlíny je někde více, například 10 až 15 cm. Tady se jim ale osvědčila tato skladba kde je hlíny méně a nebyly tam takové problémy s vysycháním. Za toho půl roku je tady na podlaze pár poškození, které se týkají pádu nějakého těžšího předmětu. S tím se ale potýkáme také u dřevěných podlah. Plus jedna drobnější prasklina. Zatím to vypadá, že výsledek je velmi dobrý a časem se ukáže dále co to bude dělat.