Hlína jako stavební materiál – rozhovor s Michalem Navrátilem

11. 3. 2021 Materiály štítky: ,

Lze vnitřní hliněné omítky použít v jakémkoliv typu stavby? Jak se na hliněnou omítku dívají projektanti rodinných domů? Jaké jsou limity hliněných omítek? Zvládne s hlínou pracovat i laik nebo to má svá specifika? Rozhovor s vývojářem a výrobcem hliněných omítek Michalem Navrátilem.

Primárně se bavíme o rodinných domech a veřejných budovách. Ptám se specialisty na hliněné materiály Michala Navrátila, který vyrábí hliněné omítky a s tímto materiálem pracuje přes 15 let. Michale, jsme vázáni tímto materiálem na určitý typ stavby? Někdy se nám to spojuje se slaměnými domy nebo se starými domy z vepřovic a podobně. Nebo naopak vznikají situace, kde bys vůbec nedoporučil použít hliněnou omítku nebo hliněné cihly? Někoho to třeba odradí, když staví zděný dům nebo třeba srub, že tam ta hlína nepatří. Může to být škoda, protože ten rozsah použití hlíny je obrovský.

Hliněnou omítku lze použít ve vnitřních prostorech v jakémkoli typu stavby. Je otázka, jak uzpůsobit podklad, aby na něm ta omítka držela a nedělala problémy. Potom jsou aplikace, které vyžadují určitou zkušenost, u starých staveb, u kamenných staveb, tam může být problém s kondenzací toho kamene, na vrchu té omítky se pak objevují fleky. Ty minulé generace neměly, protože ty omítky natírali, my v současnosti to chceme mít otevřené. Co se týká novostaveb, tam problém není, jen že bych to používal ve vytápěných prostorách, kde člověk žije. Mám takový koncept, že hlína patří tam, kde žije člověk, jsou to dva prvky, které k sobě patří.

Stavbě předchází projekt od projektanta, architekta. Je to už dost známý materiál, aby když ho tam budu chtít, se mi nevysmál? Nebo mi řekne já s tím nepracuju, nejsem si jistý, jak by se to technologicky udělalo.. Nebo už je to tak známá a běžná věc, že můžu počítat s tím, že každý to do projektu zakomponuje?

Určitě tam budou omezení. Ta situace, kdy majitel přemlouvá ostatní, že on tu hlínu tam chce, je dobrá. Já mám nejhorší zkušenosti, kdy to projektant cpe zákazníkovi a on s tím není sžitý. Tam vznikají problémy. Opačná situace není problém. Informace se dají dohledat, pokud projektant chce, také řemeslníci, pokud chtějí, to zvládnou.

To jsi zmínil důležitou věc, jak je to s řemeslníky? Zedník, pokud dělá běžné materiály, omítky, je to tak, že to pro něj nebude představovat žádnou změnu, nebo by se toho měl bát? Je sehnat někoho, kdo by to udělal?

Praxe je taková, že 80 % zboží prodávám lidem, kteří to dělají úplně poprvé, a nejsou to ani řemeslníci, že si to ti lidé dělají sami. Jen 20 % jsou řemeslníci, kteří s tím pracují profesionálně. Samozřejmě to občas generuje problémy, ti, kteří to berou poprvé, nečtou technické listy, přistupují k tomu až moc hrdinně, dělají si to podle sebe, ale je i skupina lidí, která má jakousi řemeslnou logiku a čte si technické listy. Vyráběné hliněné omítky se musí přizpůsobovat tomu trendu, musí být standardně zpracovatelné, jen si ten stavebník musí zjistit ty základní zákonitosti, které u toho jsou, jinak se není čeho bát. 

I laik, když se bude trochu informovat nebo si to zkusí někde na kurzu, tak to zvládne. Co třeba nějaké designové věci. Někdo třeba očekává u hliněného materiálu standardní vzhled, že vše bude tip ťop, ale určitě to nějaké limity má proti běžným materiálům. Je to jen o komunikaci, podat ty informace, nebo vidíš i další okolnosti? 

Často se setkávám s tím, že člověk by chtěl od toho materiálu víc, než je možné. Třeba nejsou informovaní, nebo si myslí, že za něco zaplatí víc a ono to pak bude dokonalejší. A protože mají ty peníze a nemají čas se tomu věnovat do detailů, a jejich architekt jim to tam dal, a oni pak často jsou rozčarovaní, že se to sype, že to není rovné, že jsou tam fleky. Naopak ten, kdo je informovaný a jde do toho s tím, že to chce, tak tam tyhle věci hledá. Proto jsem já osobně i raději, pokud je hlína ve stavařině ještě v malém, protože si ji berou lidi, kteří ji skutečně chtějí, dávají do toho energii, aby ostatní přesvědčili, projevují i své hrdinství, že si za tím stojí, i když jim architekt řekne ”já to tam nechci”, tak oni si za tím stojí a ví proč. 

Když se vrátím k původnímu dotazu, tak vnímám, že technická podpora za tím je. Když si ji koupím od výrobce, tak dostanu ty informace, abych si ji mohl svépomocí nanést na klasickou stěnu, na OSB desku, na dřevěné povrchy. Technické podklady tam jsou a nejsou příliš složité a i laik to dokáže svépomocí.

Je nutné dodržovat aspoň základní postupy, ale pak se nestane to, že by třeba omítka spadla. Je potřeba počítat s tím, že pokud s tím nemá žádné zkušenosti, nějaké drobné chyby se objeví. To řemeslník za léta zkušeností už ví, že třeba u oken to více praská apod. To není v silách výrobce všechno dát do technických listů, protože by pak musel vydat knížku. 

To jsem rád že jsi to postavil na zem, že nějaký grif je nutný, a čím lepší výsledek chceme, tím víc je důležitá praxe. Nemůžeme tady jít do detailů, ale už jsme mluvili o tom, že informace lze dohledat a jsou i řemeslníci, kteří už mají zkušenosti a poradí.