Foukaná izolace
Skvělá alternativa ke konvenčním izolacím je foukaná izolace z celulózy – máme s ní jen dobré zkušenosti. Podívejte se, jak se foukala izolace u pasivního domu.
Na této venkovní konstrukci stěny pasivního domu si ukážeme, jak se aplikuje foukaná izolace. Máme tady tuto konstrukci, kterou jsme popsali na jiném videu. Abychom dosáhli kvalitního vyfoukání nebo aplikace, tak je potřeba dodržet nějakou objemovou hmotnost, aby nám foukaná izolace poté nesesedala.
Je potřeba vytvořit nějaké prostory, které jsme schopni nahustit. K oddělení jednotlivých přepážek jsme použili jutu, abychom eliminovali použití různých plastů a fólií. Další výhodou pak je, že se může izolace skrz jutovou mřížku propojit. Pokud jde o eliminaci tepelných mostů je foukání hodně dobré. Prostor působí docela komplikovaný, ale těch míst, které jsou průchozí, nějaké spoje nebo mezery, je minimum. Je to pouze tento kousek OSB desky, který drží tu koláč. Abychom eliminovali tento tepelný most, je zde použita tato dřevovláknitá deska s perodrážkou, která ho vlastně překrývá. Všude jinde je to různě profoukané a není tam žádné hluché místo.
Na této stavbě se podařilo foukat takovým vhodným způsobem – fouká se do prostoru seshora. Máme připravenou stěnu, která je zabedněná. Člověk, který foukanou izolaci aplikuje, má foukání více pod kontrolou. Často to bývá i ták, že se to fouká zevnitř, kdy je stěna uzavřená a jsou tady navrtány aplikační díry, kterými se prostrčí hadice a fouká se tudy. Potom je potřeba samozřejmě ty díry nějak záplatovat a je to trochu více práce a komplikací.
Výhoda foukaných izolací je v tom, že se můžeme dostávat do míst, které jinak odizolovat nejdou. Může jít ve starých domech o nějaké půdní nebo mezipůdní prostory, různé dutiny. Zkušení aplikátoři této izolace jsou schopní i taková místa odizolovat.
Šlo by to ještě odizolovat nějakou vatou nebo jinou izolací, kde by se to různě vkládalo, ale bylo by to určitě hodně pracné a méně dokonalé. Foukáním se izolace všude dostane.
Pokud se chceme více přiblížit přírodním materiálům, tak se nám nabízí takové 2 dostupné možnosti. Je to foukaná celulóza anebo dřevovlákno. Fouká se i spousta jiných materiálů, různá skelná a minerální vlákna, polystyrén atd. Záleží pak na osobních preferencích.
Celulóza, která je použita tady, má nízkou energetickou náročnost výroby – je to v uvozovkách pouze rozmělněný novinový papír, kde jsou přísady proti hoření, plísním a škůdcům. U dřevovlákna je větší energetická náročnost výroby a přísady jsou tam podobné. Často vzniká otázka, pokud jde o tyto přísady, ale ty jsou lehce dohledatelné a člověk si může udělat vlastní názor, nakolik jsou či nejsou škodlivé. Vyžaduje to ale trochu energie a hledání na internetu. V technických listech každé izolace jsou tyto látky uvedeny. To už si pak musí každý rozhodnout sám.
Tomuto tématu se budeme věnovat někdy v zimě na zvláštním videu, kde bychom rádi probrali téma různých izolací a různých pohledů na ekologičnost a zdravotní nezávadnost.
* Označené položky jsou povinné.