Fixní okno pro úsporu nákladů
Jak ušetřit při stavbě domu a snížit tepelné ztráty objektu? Řešením jsou fixní okna!
Pokud máme v místnosti více oken, nemusíme je všechny otevírat. Řešením je fixní okno. Variantu, kterou všichni známe, je klasické sklo, dvojsklo nebo trojsklo s dřevěným rámem. My jsme před 9 lety začali používat tuto variantu, kde vsazujeme samotné sklo do hrubého stavebního otvoru. Tím se výrazně sníží cena a také tepelné ztráty a tepelné mosty.
Jelikož neexistuje žádný dřevěný rám k tomuto sklu, tak jsme tím odstranili jeden z velkých tepelných mostů. Trojsklo zde máme v hrubém osazení, přijde sem ještě dodělat ostění, které bude překrývat celý ten spoj od skla až do interiéru, až po vnitřní hranu. Z venkovní strany to bude to samé. Řešení je z tepelně izolačního pohledu ideální. Jak už jsem řekl cena je proti otevíraným oknům nesrovnatelná. Koupíme pouze trojsklo a poté nám zbývá ho jen namontovat. Může to být trochu problematičtější, protože to bude vyžadovat nějakou odbornost a zkušenost.
U těchto skel všeobecně je dobré se zmínit, jaký je tento vnitřní rámeček. Používal se prvně hliníkový, někteří ho ještě stále používají, což je hodně špatně, protože hliník nám hodně vede teplo a sklo se nám potom tady rosí a dělá to neplechu. Dnes už je potřeba použít rámeček plastový anebo nerezový. Jsou výrobci, kteří používají hliník, ale mají kolem nějaký vysoušecí materiálu. Tuto variantu jsme už použili a nebyl s tím problém. Když už je to ale možné, proč se tomu vodivému materiálu nevyhnout úplně.
Za těch 9 let nemáme zatím jediné sklo, které by prasklo. A to používáme pro hrubou stavbu sendvičových konstrukcí jen řezivo vzduchosuché, nikdy jsme nepoužili ani lepené ani sušené… ne že by tedy nikdy, ale pro hrubou stavbu používáme lepené a sušené dřevo výjimečně. Za těch 9 let nevznikl žádný problém a toto řešení se nám potvrdilo i při kontrole termokamerou. Na tom všem vidíme kolik variant a možností u oken je, a že je tady hodně o čem přemýšlet.
Dobrý den, je možno vidět nákres ukotvení skla do konstrukce, nebo je to výrobní tajemství? :) Přeji hezký den, to co děláte se mi moc líbí, potkáme se.
Díky :-) Není to výrobní tajemství, ale žádný výkres k tomu nemáme. Jednoduše víme, jak to dělat. Není to nic složitého. Pokud byste si nevěděl rady, zavolejte.
Velmi dobré! Rád bych takto řešit asi 2/3 oken v novostavbě. Ve dřevostavbě s rekuperací chci mít na každou místnost jedno otvíravé okno zbytek tyto fixy. Vnímám jedinou slabinu a to je případná výměna skla. Z vnitřní strany by to obnášelo nevratně zničit sádrokartonové špalety nebo z venkovní strany demontovat část fasády, parapet apod.
Přesně tak, ideální je to připravit na demontáž zvenku. Pokud se to ale dobře připraví nemusí to být problém.
Ještě jedna drobnost. Je důvod obávat se, že pod trojsklem vzniká kondenzát? Pokud ano, co s ním. V případě, že je sklo vsazeno v OSB kastlíku, tak při srážení vlhkosti hrozí, že dole pod oknem bude OSB hnít dokud se po létech nerozpadne. Je na místě třeba do OSB nadělat díry (myslím, že tak je to u klasických otevíravých křídel) kde by kondenzát unikal? Děkuji za názor.
Jak to myslíte, že pod trojsklem by mohl vznikat kondenzát? Pokud je všechno správně navrženo, kondenzát by neměl vznikat nikde.
Dobrý den,
v první řadě chci pochválit vaše videa!
v druhé dotaz: Zajímá mě jak je řešen detail napojení bezrámového skla na venkovní parapet? tedy co se stane s vodou,která steče po skle?
děkuji za odpověď.
Díky moc. Plechový parapet je dostřižený až k oknu a spoj je zasilikonovaný či zatmelený.