Fixní okno pro úsporu nákladů

13. 12. 2013 Dřevostavby štítky: , , 8 komentářů

Jak ušetřit při stavbě domu a snížit tepelné ztráty objektu? Řešením jsou fixní okna!

Pokud máme v místnosti více oken, nemusíme je všechny otevírat. Řešením je fixní okno. Variantu, kterou všichni známe, je klasické sklo, dvojsklo nebo trojsklo s dřevěným rámem.  My jsme před 9 lety začali používat tuto variantu, kde vsazujeme samotné sklo do hrubého stavebního otvoru. Tím se výrazně sníží cena a také tepelné ztráty a tepelné mosty.

Jelikož neexistuje žádný dřevěný rám k tomuto sklu, tak jsme tím odstranili jeden z velkých tepelných mostů. Trojsklo zde máme v hrubém osazení, přijde sem ještě dodělat ostění, které bude překrývat celý ten spoj od skla až do interiéru, až po vnitřní hranu. Z venkovní strany to bude to samé. Řešení je z tepelně izolačního pohledu ideální. Jak už jsem řekl cena je proti otevíraným oknům nesrovnatelná. Koupíme pouze trojsklo a poté nám zbývá ho jen namontovat. Může to být trochu problematičtější, protože to bude vyžadovat nějakou odbornost a zkušenost.

U těchto skel všeobecně je dobré se zmínit, jaký je tento vnitřní rámeček. Používal se prvně hliníkový, někteří ho ještě stále používají, což je hodně špatně, protože hliník nám hodně vede teplo a sklo se nám potom tady rosí a dělá to neplechu. Dnes už je potřeba použít rámeček plastový anebo nerezový. Jsou výrobci, kteří používají hliník, ale mají kolem nějaký vysoušecí materiálu. Tuto variantu jsme už použili a nebyl s tím problém. Když už je to ale možné, proč se tomu vodivému materiálu nevyhnout úplně.

Za těch 9 let nemáme zatím jediné sklo, které by prasklo. A to používáme pro hrubou stavbu sendvičových konstrukcí jen řezivo vzduchosuché, nikdy jsme nepoužili ani lepené ani sušené… ne že by tedy nikdy, ale pro hrubou stavbu používáme lepené a sušené dřevo výjimečně. Za těch 9 let nevznikl žádný problém a toto řešení se nám potvrdilo i při kontrole termokamerou. Na tom všem vidíme kolik variant a možností u oken je, a že je tady hodně o čem přemýšlet.