Dveře a futra z masivního dřeva
Podívejte se, jak vyrábíme dveře a futra z masivního dřeva tak, aby vám vydržely opravdu dlouho.
Takové dveře z masivního dřeva dnes koupíme v supermarketu hodně levně. Proč je ale zakázková výroba podobně vypadajících dveří o hodně dražší? Můžeme si to ukázat na tomto případě. Jde o technologii výroby a masivnost dřeva. Jednou ze zásadních věcí je napojení nosných dílů. Můžeme tady vidět, že rám je čepovaný, čep zabírá opravdu velkou plochu a je hodně masivní.
Když se podíváme na masivní dveře z velkovýroby, které jsou k mání v supermarketech, tak tady nic takového nenajdeme. A to buď proto, že spoje lepené natupo, což je hodně špatně anebo je tam nějaký malý kolík. Takto i laik jednoduše pozná, jakým způsobem jsou dveře vyrobené. Takto pečlivě vyrobené dveře jsou opravdu na celý život. Nehrozí nám, že po 2 letech se to začne různě rozjíždět, praskat nebo jinak deformovat.
U dřevostaveb používáme také často takzvané obložkové futro. Trošku jiný systém je pak u zděných domů. Jedna věc je kvalita a cena samotných dveří a druhou věcí je pak samotná obložka. Dřevěné futro může být olištované tímto jednoduchým způsobem, kdy je to samozřejmě daleko méně nákladné. Jdou tu ale pak vidět nějaké nepřesnosti a vznikají malé mezírky, jako například tady v tom rohu.
Nebo to vyrábíme preciznějším způsobem, který je ale dražší, kdy je celá obložka vyrobená v jednom kuse. Obložka je udělána do tvaru písmene „L“ a když se to potom montuje, tak ve futru je drážka, a tím, že to je v sobě zasazené, nikdy nevznikne žádný otevřený spoj. Z dlouhodobého hlediska pak ty dveře vypadají precizně. Někdo na to klade samozřejmě velký důraz a někdo zase ne. Souvisí to hodně s cenou.
Pokud se to pak nabízí jako celek, tedy dveře s obložkou a futrem, tak se ta cena může vyšplhat docela vysoko, zvláště u zakázkové výroby. Není to totiž dělané v nějakých velkých standardních rozměrech a množství. Je dobré si uvědomit, že tu vždy bude nějaká souvislost mezi cenou a kvalitou.
* Označené položky jsou povinné.