Slaměný dům svépomocí za 14 měsíců

5. 6. 2020 Slaměné domy

Postavili si slaměný dům svépomocí za 14 měsíců. To je opravdu skvělý výkon a smekáme. Rozhodně to není standardní doba. Z naší praxe to trvá 2 až tři roky – od prvního kopnutí do země po zabydlení stavby. Dá se s to s firmou stihnout ještě rychleji? Třeba za 4 měsíce?

V délce realizace rodinného domu bývají obrovské rozdíly. To je asi známá věc. V kontextu přírodního stavitelství můžeme sdílet jeden konkrétní případ – je to svépomocná stavba slaměného domu.

Majitelé byli tlačení časem a je to na hranici proveditelnosti. Celé to trvalo 14 měsíců. Od 1. kopnutí do země až po nastěhování. Je nutno říci, že dům není úplně hotový v interiéru. Dům už je ale zabydlený a majitelé zde bydlí půl roku. Majitelé si nechali postavit opláštěný dřevěný skelet a měli výpomoc na interiérové příčky a omítky. Spoustu dalších věcí si dělali sami a koordinovali práce bez dalších zkušeností s tím, jak práce na sebe ideálně navazují. Dá se to udělat i takto rychle, ale určitě to není standard u svépomocného provedení. Spíše ta realizace bývá delší, ale vidíme, že to udělat jde. Sdílíme z této stavby i další videa a můžeme vidět, že je to opravdu pěkně udělané. Jsou zde hodně atypické prvky, jako je třeba hliněná podlaha.

Majitelé nám se mi říkali, že pro ně bylo náročné, že nemají zkušenost s provázaností jednotlivých prací. Pokud by to mělo být ještě rychlejší nebo je to s firmou, která má kapacitu to rychleji udělat, ale není to současně nějaký katalogový dům nebo není nějaký prováděcí projekt, kdy by bylo na začátku úplně přesně vymyšlené, tak se to dá udělat rychle a stavěli jsme i dům za čtyři měsíce. To ale potom klade obrovské nároky na majitele, protože tam v hodně rychlém sledu musí padat hromada rozhodnutí a člověk musí být na té stavbě skoro každý den. Dělat rozhodnutí bez nějakého dlouhého prostoru na rozmýšlení, sevřít to do krátkého časového úseku, nemusí být úplně optimální.

V rozhovoru s Danem Grmelou jsme sdíleli zkušenost svépomocných stavebníků slaměných domů, které Dan zmapoval pomocí dotazníku. Z naší zkušenosti se to dá ale stáhnout i na obecně domy přírodního stavitelství, kde ten čas bývá obvykle 2-3 roky, než to člověk dokáže dotáhnout a nastěhovat se.