Dům zateplený ovčí vlnou

29. 11. 2013 Izolace štítky: , , , , , , , 2 komentáře

Ovčí vlna jako tepelná izolace dokáže pojímat přebytečnou vlhkost a poté ji zase pouštět zpět do interiéru. Podívejte se na další (trochu experimentální) dům zateplený ovčí vlnou, kde jsme nepoužili žádné fólie, plasty nebo polystyrény.

Máme tady další dům zateplený ovčí vlnou. Na úvodním videu o ovčí vlně jsme se zmínili o skvělých vlastnostech tohoto materiálu a také o jisté neshodě, zda je nutné používat v konstrukčním řešení parozábranu nebo parobrzdu.

U tohoto domu byl záměr se pokud možno vyhnout všem materiálům, jako je plast, různé fólie, polystyrény a podobné materiály. Abychom dokázali maximálně využít těchto dokonalých vlastností ovčí vlny, není možné dát před ovčí vlnu nějakou nepropustnou vrstvu.

I když to byla jistá míra rizika, tak u této stavby, která je tomto směru trochu experimentální, se do toho šlo. Tento dům je kontinuálně obývaný 8 let, není to tedy jen sezónní záležitost, ale dům, ve kterém se bydlí celoročně i s malými dětmi.

Díky tomu, že se zde asi po 4 letech přistavovalo, tak jsme měli možnost nahlédnout do této střešní konstrukce a podívat se, jak to tam vypadá. Potvrdilo se nám, že ovčí vlna se dokáže vyrovnávat s vlhkostí velmi dobře, i s případnou kondenzací. Nenalezli jsme tam žádné stopy po vlhkosti, plísních, po nějaké degradaci dřeva nebo ovčí vlny a žádný problém s moly.

Ovčí vlna je zde v tloušťce 24 cm a v té původní stavbě byla pod krytinou, která je zde již jednou použitý plech, pojistná hydroizolace, kterou tvořila klasická podstřešní fólie. Tomu se nám při té nové přístavbě podařilo vyhnout a použili jsme dřevovláknitou desku, která je k tomuto účelu vyrobená a slouží jako pojistná hydroizolace, je plně difuzní a má výborné tepelně izolační vlastnosti. Takže celková vrstva izolací je nějakých 26 cm a v této tloušťce nám už ovčí vlna může pěkně pracovat s interiérem.

Jak už jsem řekl, je důležité před ovčí vlnu nic nedávat, žádný nepropustný materiál, jinak nám to bude všechno pěkně směrem ven fungovat, ale směrem dovnitř už těch výhod nevyužijeme. Jistou alternativou může být to, že použijeme parozábranu, ale část té ovčí vlny (nemůže to být jakákoliv tloušťka, ale je potřeba, aby to vypočítal projektant dle specifické skladby) může být před parozábranou a tím zůstane v kontaktu s interiérem. Může nám pak pojímat přebytečnou vlhkost a poté ji zase pouštět dovnitř.

U této stavby je v interiéru ještě použitá omítka nebo dřevěné obklady a obzvláště s hliněnou omítkou nám to uvnitř vytváří příjemné klima. Na to, jak to vypadá uvnitř takového domu, se podíváme někdy příště.