Dubové schodiště z masivu
Podívejte se do zákulisí naší stolařské kuchyně. Zrovna se tam tvoří masivní dubové schodiště.
Výroba dřevěného schodiště z masivního dubového dřeva. Základem pro všechny prvky schodiště je spárovka. Je to pořád masivní dřevo, ale kdybychom to dělali z takových velkých fošen, tak se nám to dřevo bude hodně kroutit. Takže spárovka je dřevěná plocha ze skutečného dřeva, která je slepená z pruhů, které bývají různě široké. Čím více pruhů bude, tím více by měla být plocha stabilnější. Kusy dřeva spárovky se k sobě lepí léty obráceně, ať ty síly působí proti sobě. Pokud bychom to lepili jedním směrem, tak nám to udělá zase kolíbku. Takže úplný základ je slepení takovéto spárovky.
Z toho se potom dělají jednotlivé stupně. Tady vidíme, že to je točité schodiště, kdy každý tvar je jiný. Možná je z toho zřejmá i pracnost, která má potom vliv na cenu těchto zakázkových schodišť. Ten nejhlavnější díl je totiž práce.
Tady na záběru vidíme bočnice, ze kterých se skládají jednotlivé díly. Zase je to ten princip kvalitní práce, kdy neděláme žádné plochy natupo, což je samozřejmě to nejjednodušší, ale všechna tato příprava je pracná a pro dlouhodobou životnost schodiště je to hodně důležité a celkově je potom výsledek dlouhodobě stabilnější.
Tady jsou ještě připravené stupně, které jsou rovné. Tyto jsou zrovna do srubu, takže je tady ta linie trochu přírodní. Pokud bychom to chtěli do nějakého moderního interiéru, tak hrana může být i rovná – je to takové standardnější provedení. Tady vidíme druhý díl, ve kterém je zafrézovaná drážka a schodiště se potom takto pěkně poskládá. Na finálním výsledku nejde nic vidět, ale proto si to tady ukazujeme, abychom viděli, jak pracná ta výroba vlastně je. I když k tomu používáme různé stroje, pořád je zde velký podíl ruční práce.
S nějakou velkou výrobou a sériovými kusy to nemá nic společného. U schodiště je důležitá věc dosáhnout nějaké normy, která definuje výšku a délku schodů. To je dobré dodržet, protože to vychází z nějaké bezpečnosti a pohodlnosti při používání schodiště. Toto bylo nahlédnutí do stolařské dílny na práci s masivním dřevem.
Komentáře
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.
Dobrý den,
Chi se zeptat jestli na výrobu schodnic (bočnic) používáte také spárovku???
A jestli mezi Spárovkou dubovou (fix – přímou) nebo Spárovkou dubovou (cink) je nějaký rozdíl, jaká je popřípadě lepší..?
Spárovku používáme, vyrábíme si sami. Cinkované nevypadávají moc dobře.
Potřebuji obložit betonové schodiště dubovým masivem. Doporučíte mi prosím firmu, která se tímto zabývá?
Děkuji. D.