Dřevostavba na betonových pilotech

25. 7. 2023 Dřevostavby, Materiály štítky:

Jak vypadají základy dřevostavby na betonových pilotech?

Nacházíme se pod malou dřevostavbou ještě ve fázi přípravy, kdy je místo plné zbytků dřeva a obalů. Přestože je nepořádek, jsme tady z jiného důvodu. Ukážeme vám, jak vypadá základ dřevostavby na betonových pilotech a jak se tato varianta liší od klasické betonové desky nebo založení na zemních prutech. Každá z možností má své výhody a nevýhody.

Pokud například chcete kopírovat terén a nechcete měnit jeho strukturu, může být založení na betonových pilotech optimální řešení. Zemní vruty vyžadují zavětrování od určité výšky, což může přinést komplikace a zvýšené náklady. Betonové piloty jsou obecně nejlevnější možností.

Na jednom konci stavby, kde jsme blíže k zemi, je minimální vzdálenost od země zhruba 40 cm. Na druhé straně je vzdálenost přes 1,20 m. Tím vzniká pod stavbou prostor pro skladování, třeba dřeva. Vidíme také některé části instalací: například odpad, který nemusí být izolován, protože voda odtéká kolmo do země, nebo přívod vody, který by měl být v zateplené šachtě.

Je důležité věnovat pozornost všem těmto detailům, aby vše fungovalo správně. Díky založení na pilotech je přístup k některým částem stále možný, na rozdíl od stavby s pevným základem, který je uzavřený a v zimě může promrznout.

Při založení na betonových pilotech je třeba promyslet, jak v praxi provedeme spodní záklop. Někdy může být projekt, který na papíře vypadá dobře, v praxi obtížně realizovatelný. Zvláště pokud je místo omezené, může být instalace zespodu velmi komplikovaná. Proto je důležité myslet na to, jak navázat vzduchotěsné zákopy, aby se do nich nedostali škůdci.

Ve stavbě se také musí myslet na izolaci. Pro stěny, podlahu i strop můžeme použít přírodní izolaci, jen se liší v tloušťkách, které upravuje projektant. Nezapomeňte na parozábranu z interiéru. Zespodu nepoužíváme OSB desky, protože jsou méně odolné a v průběhu času se vlivem vlhkosti degradují.

Naše dřevostavba má modřínové desky, nad nimi je difuzní fólie a pak je již izolace, v našem případě foukaná celulóza. Pokud to rozpočet dovolí, je dobré mít mezi deskami a izolací tvrdou dřevovláknitou desku. Takže pokud přemýšlíte o dřevostavbě, zvažte všechny tyto aspekty, abyste si mohli vybrat nejvhodnější možnost.

Také mějte na paměti, že zvlášť při montáži zespodu je důležité zkontrolovat, jestli je místo dostatečné pro pohodlnou práci. Nakonec, úspěch projektu je o detailu a přemýšlení o každém kroku.