Dřevní tér – tradiční přírodní nátěr na dřevo

22. 12. 2019 Materiály štítky: ,

Přírodní nátěr na dřevo, který je odolnější než olej a současně může sloužit jako ochrana proti dřevokaznému hmyzu.

Dřevní tér je jeden z přírodních materiálu, se kterým se dá ošetřovat dřevo. Jde o méně známý materiál. I samotný název v nás může vyvolávat něco toxického. Samotný dřevní tér ale toxický není. Dřevní tér se vyrábí z oddenků nebo kořenů borovicového dřeva. Samotný tér je docela koncentrovaný. Nějak nezatěžuje životní prostředí.

Jako ochrana dřeva má své limity, jakožto asi každý jiný nátěr. Většinou zmiňujeme přírodní oleje a o dřevním téru toho ještě moc nepadlo. Tónování probíhá tak, že se dřevní tér ředí. Podle naředění získáváme míru zabarvení a má to pak i nějaký vliv na ochranu dřeva proti škůdcům. Čím větší koncentrát, tím to bude účinnější.

Je dobré říct, že dřevní tér je přirozeně antiseptický. Odolnost proti dřevokaznému hmyzu je určitě výhodou, ale je to vždy za podmínek, že nátěr je potřeba obnovovat. Záleží pak samozřejmě na tom, jak je stavba zatěžována klimatickými vlivy.

Majitelé této roubenky zvolili kombinaci s nějakým chemickým ošetřením. Pod dřevním térem, který je zde z venkovní strany, je také bezbarvý přípravek, aby měli jistotu, že se jim do stavby žádný nový dřevokazný hmyz nedostane.

Kdo by to takto kombinovat nechtěl, může použít čistě jenom ten dřevní tér, který by měl už nějakou ochranu poskytovat. Tady pěkně vidíme, že výzvou může být i zabarvení. Jednak tady máme různé dřeva, což jsou nová okna, jedna část stavby novější a druhá starší. V smazávání rozdílů mezi nimi si můžeme pomoci naředěním dřevního téru. Není to samozřejmě žádná tlustovrstvá lazura, která nám udělá úplně všude stejný vzhled. Tady to evidentně nevadí a všechny povrchy vypadají krásně a jdou k sobě. Člověk tomu ale samozřejmě musí věnovat trošku času, udělat si vzorky a zjistit, jaký může dosáhnout konečný vzhled.

Oproti olejům má dřevní tér tu výhodu, že může sloužit jako nějaká ochrana proti dřevokaznému hmyzu. Měl by být také odolnější než ty úplně běžné oleje. Jedná se zase o nějaký staletími prověřený způsob ochrany dřeva.

Je dobré opět zdůraznit, že věci, které sdílíme, jsou v kontextu přírodního stavitelství, kde jsou větší priority ve vztahu k životnímu prostředí a nějaké trvalé udržitelnosti. A ne zatěžování životního prostředí. V tomto kontextu hledáme řešení, ale to neznamená, že by ta řešení byla dokonalá. Nebo, že nemáme jiná, lepší řešení. Jde spíše o celkový kontext.