Masivní dřevěný skelet rodinného domu

25. 7. 2016 Dřevostavby, Materiály štítky: , ,

Praktická ukázka masivního dřevěného skeletu nového rodinného domu.

Masivní dřevěný skelet můžeme použít nejen pro slaměný dům, ale i pro celou řadu jiných stavebních systémů nebo výplňových izolací. Takový systém má několik specifik. Myslím si, že má smysl takový systém zvolit v okamžiku, kdy část masivních konstrukcí člověk přizná v exteriéru nebo interiéru.

Pokud tyto masivní dřevěné trámy schováme, bude to zřejmě znamenat nějaké další náklady navíc a postrádá to pak trochu smysl. Můžeme to totiž nahradit nějakou lehkou dřevěnou konstrukcí, která vyjde levněji. Tady sdílíme právě konkrétní případ tohoto masivního dřevného skeletu.

Pokud statik navrhuje hlavní nosnou část jako dřevěný skelet, tak už nepočítá se spolupůsobením dalších materiálů, což má svá úskalí. A právě to se projevilo u tohoto domu. Po dokončení stavby se objevily další materiály, které působily dále na statiku domu, a dá se říct, že bylo skoro zbytečné dimenzovat dřevěný skelet až do takovýchto parametrů.

Díky tomu se nakonec stavba trochu prodražila, a to hlavně na spojovacím materiálu. Používali jsme tady obrovské kovové prvky na spojení všech jednotlivých trámů. Tyto prvky byly dimenzovány tak, aby samotný dřevěný skelet držel celý dům. Nakonec je v interiéru OSB deska a nějaká výplňová konstrukce, takže pokud by to bylo zahrnuto do statického výpočtu, určitě by tam nemusely být takové obrovské kotevní profily.

Toto je tedy jedna zkušenost z praxe a myslím si, že v dalším případě by se postupovalo trochu jinak. Je to právě také hodně o spolupráci mezi statikem, projektantem, zákazníkem a realizační firmou. Je dobré tyto věci vyladit tak, aby to dávalo smysl jak v ceně, tak estetickém zážitku. Na záběru této masivní dřevěné konstrukce je dobře zřejmé, co to ten masivní skelet je, těch masivních kovových prvků.