Dřevěný obklad v interiéru levně, jednoduše a moderně

31. 3. 2020 Doplňky, Interiéry štítky: , 2 komentáře

Je to zkrátka prkno, které relativně levně koupíme na každé pile a poté ho s minimálním opracováním namontujeme na finální povrch v interiéru.

Honba za novými materiály, úpravami, povrchy a originalitou dává šanci řešením, jako je tento jednoduchý dřevěný obklad. Jde o klasické stavební desky, které nacházejí využití spíše u různých bednění a šalování. Vzniká nám alternativa k uhlazenějším profilům, jako jsou různé palubky, které nám navíc umožňují nějaké skryté kování, takže nevidíme žádný kotvící materiál.

Toto řešení je s nějakou minimální úpravou – pohledová strana je trochu ohoblovaná a desky jsou kotveny přiznaně na podkladní rošt. Můžeme vidět vruty, kterými je dřevěný obklad kotvený, vady ve dřevě a mírné zabarvení. To vše dává obkladu specifický vzhled. Pokud nejsou desky úplně srovnané, tak mezi nimi vznikají mezírky. To je ale součástí vzhledu, který tento povrch vytváří.

Malou komplikací u tohoto řešení může být, že obkladové desky musí mít nějakou maximální vlhkost. Pokud vezmeme desky přímo z katru, tak nám to v interiéru seschne až příliš a mezery mezi prkny by byly příliš velké. Pokud chceme takové řešení využít, je dobré takové desky koupit dříve a nechat je někde venku pod plachtou proschnout. Potom při práci v interiéru, když už se tam topí, je pak nechat třeba měsíc někde vevnitř. Tím předejdeme nějakým větším tvarovým změnám.

Určitě to nebude nějaké mainstreamové řešení, ale minimálně v bublině přírodního stavitelství to má své místo. Je to zkrátka prkno, které relativně levně koupíme na každé pile a poté ho s minimálním opracováním namontujeme na finální povrch.