Dřevěný deskový záklop přiznané stropní konstrukce

18. 2. 2022 Interiéry štítky: , ,

Stropní záklop z dřevěných desek bez perodrážky je skvělá ekonomická alternativa. Jen je tomu potřeba přizpůsobit celou skladbu stropu.

Vidíme tady přiznané stropní trámy a na nich jsou desky. Tady jsme to zvolili jako alternativu ke klasickým perodrážkovým profilům. Tyto spoje používáme proto, že když dřevo pracuje, aby spoj zůstal co nejuzavřenější. Taky je výhoda, že se zlevní ten materiál. Nevyrábí se takový profil, tady jsou to vzduchosuché desky, které jsou ohoblované z pohledové strany a doražené natupo. Postupem času, jak to dřevo bude pracovat, se nijak hodně neseschne. Nemusí to vypadat špatně, jde potom hlavně o skladbu a praktičnost, aby nám potom těmi mezírkami nic nepropadávalo, kdybychom zvolili nějakou nevhodnou protikročejovou izolaci z polystyrenu nebo minerální vaty, aby se mi neprášilo do interiéru. Zrovna ty skelné a minerální vaty určitě nechceme v interiéru dýchat. Celkově kvůli prašnosti skladba musí být navržená tak, aby nic nepropadávalo.

Tady to vypadá krásně. Pokud nám nevadí mezírky nebo že to více pracuje. To ale vzniká i u klasických palubek, když je přetopeno nebo když se v zimě dlouhodobě topí, dřevo se trošičku stáhne a objeví se spáry, ale na jaře a v létě, kdy je větší vlhkost, se to zase roztáhne. To ale dělají i perodrážkové profily, akorát ten spoj je těsnější díky perku a drážce. Takto je to taky možné, jen se to musí konstrukčně řešit trochu jinak.