Dřevěné venkovní parapety

31. 7. 2022 Doplňky štítky: ,

Dřevěný parapet je běžný v interiéru, ale o to méně v exteriéru.

Na tomto videu bychom rádi sdíleli povrchovou úpravu eurooken. Na stavbách většinou sdílíme modřínová okna v čirém oleji nebo klasické smrkové profily v nějaké většinou silnovrstvé lazuře. Spoustu lidí, kteří byli na této stavbě, zaujala povrchová úprava tohoto parapetu, který je ošetřený olejem s pigmentem. Rozdíl je v tom, že povrch vypadá živější a není to jednolitá barva. Jde tam více vidět dřevo, působí jinak a hodně lidem se to líbí.

Dřevěný parapet je poměrně běžný v interiéru, ale o to méně v exteriéru. Vidíme, jak to může vypadat venku, pokud použijeme nějakou odolnou dřevinu, ideálně třeba akát. Životnost parapetu bude dlouhá, vzhledově to vypadá úplně jinak.

Může to být i praktické. Například na tomto domě máme zvenku kulaté rohy. Nebo je to běžné řešení na slaměných domech nebo i u dřevostaveb, které sdílíme. Kulaté rohy vypadají krásně a jsou praktické, ale narážíme někdy na komplikace, že udělat parapet z plechu takto nikdo neudělá. V dřevě se to dělá nejlépe a zároveň to vypadá pěkně.

Samozřejmě je potřeba zohledňovat klimatické podmínky a to, zda má stavba konstrukční ochranu nebo ne. Parapet nemusí být problém vyměnit a někomu může stát za to to udělat takto.