Dřevěné prkno na fasádě

23. 12. 2017 Dřevostavby, Materiály štítky: , , ,

Obyčejná dřevěná prkna na fasádě vypadají skvěle jak na moderní dřevostavbě, tak na staré stodole.

Obyčejná prkna na fasádě vypadají skvěle jak na moderní dřevostavbě, tak na staré stodole nebo při rekonstrukci. Už jsme sdíleli minimalistické řešení z chlupatých prken s přírodní oblinou. Tady máme variantu v klasických hraněných prknech. V tomto případě je pohledová plocha hoblovaná a zbytek prkna je neopracovaný. Vytváří to rustikální vzhled, kde spáry nejsou vůči sobě dokonale rovné, jako je tomu při rovnání na srovnávačce.

Čím méně tam bude kudrlinek a opracování, tím bude materiál levnější a dostupnější. Obyčejné prkno je nejdostupnější ze všech materiálů. Pak už jen řešíme dle dostupnosti, jaký typ dřeviny použít. Tady je to modřín, ale pokud máme na stavbě ochranné prvky, lze uvažovat o jedli či o smrku. To už je i na dalším videu, kde je fasáda z jedlového dřeva. Máme zde na divoko klade desky ve čtyřech různých šířkách.

U této stavby byla snaha přiblížit se fasádám, které byly tady v horách v okolí na stodolách a domech. Luxusnější provedení bylo ještě s nějakým překrytím spár, ale na stodolách to bylo spíše jednoduché provedení. Materiály stárnou, móda se mění, ale klasické dřevěné prkno zůstává.