Distanční podložka ve spoji dřevo na dřevo
Distanční podložka je dobré řešení všude tam, kde spojujeme dřevo se dřevem a současně je takový spoj vystavený nepříznivým klimatickým vlivům. Dřevo pak může lépe vysychat, nerozvrzává se a déle vydrží.
Dřevo pokládané přímo na jiné dřevo není v některých situacích ideální řešení. Může nám to začít vrzat, netěsnit a podobně. Příkladem nám může být třeba montáž terasy. Když namontujeme terasovou desku přímo na montážní hranol, nemáme žádný prostor, kde by spoj mohl vysychat. Když jsou dvě dřevěné plochy přímo na sobě, může nám to časem začít vrzat, plochy i kotvící materiál různě pracují.
Je to také méně výhodné z hlediska životnosti materiálu, zejména pokud to srovnáme s případem, kdy tam bude nějaká distanční podložka. Jsme tady na balkóně, který je exponovaný povětrnostním vlivům. Z tohoto směru hodně fouká a vody na této trase může být opravdu hodně. Voda se pak do spoje – i když vypadá, že je hodně těsný, dostane.
Vhodnější je použít v tomto případě distanční podložku, která se dává mezi hranol a nosný prvek. Podložka nám v ideálním případě eliminuje vrzání a současně nám vytváří vzduchovou mezeru, takže spoj může pěkně vysychat. Často se to dělá bez distančních podložek a je to funkční. Těžko ale říct, jaký to má vliv na životnost. Určitě je ale takovéto řešení s distanční podložkou lepší.
Jsou technologie a případy, kdy je to úplně zásadní. A je dobré nad tím přemýšlet ve všech různých procesech výroby. Zásadní je to například při stavbě klasické roubenky ze hranolu – má svůj dobrý důvod, proč hranoly neklademe přímo na sebe. Zejména u přírodních, nelepených hranolů dochází k vykrucování a práci dřeva. Plochy tak nikdy nezůstanou dokonale na sobě a vždycky tam vznikne nějaká škvírka, kterou je nemožné utěsnit.
Pokud tam necháme nějakou mezeru, můžeme to pohodlně vytěsnit a spoj bývá často tepelně izolačně lepší než samotné dřevo. Pokud jsou ty dřevěné plochy přímo na sobě, tak k tomu, aby nám dovnitř profouklo, stačí jenom malá mezírka, kterou ani nevidíme. Uvidíme to pak ale pěkně na termokameře. U klasického dřeva, které není nijak lepené a speciálně technologicky upravované, je proto potřeba počítat s tím, že plocha na plochu není úplně ideální řešení. Když nad tím budeme takto přemýšlet u všech postupů se dřevem, tak se můžeme vyhnout spoustě komplikací.
* Označené položky jsou povinné.