Venkovní difúzně otevřená omítka na dřevě

7. 5. 2015 Dřevostavby štítky: , , ,

Difúzně otevřená fasádní omítka na dřevovláknité desce pasivního domu pomohla rozbít velké dřevěné fasádní plochy. A výsledek vypadá skvěle.

Venkovní omítka na dřevo. Na první pohled nepoznáme, co je pod touto omítkou. Mohl by tam být polystyren nebo třeba nějaké zdivo, ale pod touto omítkou je dřevovláknitá deska.

V dnešní době už máme systémy, které mohou přijít na dřevovláknitou desku, a můžeme si potom více pohrávat s designem domů, kdy se může střídat dřevěná fasáda a omítka a přitom systém zůstává pořád difúzně otevřený.

Pokud se chceme co nejvíce držet principů přírodního stavitelství nebo jenom toho, že budeme mít na stavbě velký podíl dřeva, tak je to dobrá alternativa k systémům na minerální vatu, polystyren nebo na zdivo.

Tento dům je v pasivním standardu, a byl tak i celkově koncepčně postaven. Byla tu snaha nějakým způsobem rozbít ty dřevěné plochy omítkou a tento systém a dřevovláknitá deska nám to právě umožnila.

Výrobců těchto dřevovláknitá desek je už několik jsou tam nějaké dva hlavní rozdíly v procesu výroby. Buď se to vyrábí nějakým mokrým procesem, který je energeticky náročnější, ale zase bez použití chemie a s minimem nějakých přidaných látek a potom suchý proces, který je méně energeticky náročný, ale zase už deska obsahuje nějaké lepidla. Takže pokud zvažujeme takovou variantu, je dobré podívat se i na tyto aspekty, tedy pokud nás zajímají. Tady jsme si chtěli hlavně ukázat ten konečný výsledek, a že existuje takováto možnost.