Difuzně otevřená vápenná omítka na dřevovláknité desce

3. 8. 2020 Dřevostavby, Slaměné domy štítky: , ,

Jedna z možností, jak udělat na dřevostavbě difuzně otevřenou fasádu, je vápenná omítka na dřevovláknité desce.

Jedna z možností, jak udělat na dřevostavbě difuzně otevřenou fasádu, je omítka na dřevovláknité desce. Platí to i pro slaměný dům. V tomto záběru vidíme jednu z dřevostaveb, kterou je v tomto případě slaměný dům. V kontextu dřevostavby jako dřeva co do nosné konstrukce, tady máme slámu jako výplňovou izolaci. Těch alternativ ale může být více. Je zde trochu atypické, že vidíme příklad slaměného domu, u kterých jsme zvyklí dávat přímo na slámu hliněnou či vápennou omítku nebo nějaký dřevěný obklad.

Máme i tuto možnost a je to vhodná varianta, pokud chceme slaměný dům dotáhnout do pasivního standardu. Pod dřevovláknitou desku dáváme ještě difuzní fólii a trochu atypicky se zde rovina vzduchotěsnosti řeší z venku. Je zde balík, potom je fólie, dřevovláknitá deska, a na tom je pak omítka. Tady je to zvláštní ještě v tom, že se většinou na dřevovláknité desky dávají nějaké certifikované systémy a finální omítkou je nějaký silikát. V tomto případě je zde provedení ve vápenné omítce. Přes můstek stavebního lepidla se potom jádrová vápenná omítka a potom finální omítka.

Tady to je ve stavu před finálním nátěrem. A ani bychom nepoznali, že jde o slaměný dům. Slaměný dům může vypadat různě a může se hodit do jakékoliv zástavby. Zrovna v tomto provedení by si člověk netipl, že je to slamák. Jak to vypadá vevnitř si ukážeme na jiných videích. Tady to bylo ale o celkovém kontextu fasády a o tom, že i na dřevovláknitou desku můžeme dát vápennou omítku a nemusí to být nutně silikát.

Jde to vidět i na fotkách na videu, kde se lepidlo dělá se zubem, aby se v tom omítka lépe zachytila. Výhodou tohoto systému je, že dokážeme udělat uzavřený dřevěný skelet a potom ty izolace, ať už je to sláma nebo cokoliv jiného, máme možnost montovat zevnitř. Stavbu přitom máme chráněnou proti klimatickým změnám.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.