Difuzně otevřená vápenná omítka na dřevovláknité desce

3. 8. 2020 Dřevostavby, Slaměné domy štítky: , ,

Jedna z možností, jak udělat na dřevostavbě difuzně otevřenou fasádu, je vápenná omítka na dřevovláknité desce.

Jedna z možností, jak udělat na dřevostavbě difuzně otevřenou fasádu, je omítka na dřevovláknité desce. Platí to i pro slaměný dům. V tomto záběru vidíme jednu z dřevostaveb, kterou je v tomto případě slaměný dům. V kontextu dřevostavby jako dřeva co do nosné konstrukce, tady máme slámu jako výplňovou izolaci. Těch alternativ ale může být více. Je zde trochu atypické, že vidíme příklad slaměného domu, u kterých jsme zvyklí dávat přímo na slámu hliněnou či vápennou omítku nebo nějaký dřevěný obklad.

Máme i tuto možnost a je to vhodná varianta, pokud chceme slaměný dům dotáhnout do pasivního standardu. Pod dřevovláknitou desku dáváme ještě difuzní fólii a trochu atypicky se zde rovina vzduchotěsnosti řeší z venku. Je zde balík, potom je fólie, dřevovláknitá deska, a na tom je pak omítka. Tady je to zvláštní ještě v tom, že se většinou na dřevovláknité desky dávají nějaké certifikované systémy a finální omítkou je nějaký silikát. V tomto případě je zde provedení ve vápenné omítce. Přes můstek stavebního lepidla se potom jádrová vápenná omítka a potom finální omítka.

Tady to je ve stavu před finálním nátěrem. A ani bychom nepoznali, že jde o slaměný dům. Slaměný dům může vypadat různě a může se hodit do jakékoliv zástavby. Zrovna v tomto provedení by si člověk netipl, že je to slamák. Jak to vypadá vevnitř si ukážeme na jiných videích. Tady to bylo ale o celkovém kontextu fasády a o tom, že i na dřevovláknitou desku můžeme dát vápennou omítku a nemusí to být nutně silikát.

Jde to vidět i na fotkách na videu, kde se lepidlo dělá se zubem, aby se v tom omítka lépe zachytila. Výhodou tohoto systému je, že dokážeme udělat uzavřený dřevěný skelet a potom ty izolace, ať už je to sláma nebo cokoliv jiného, máme možnost montovat zevnitř. Stavbu přitom máme chráněnou proti klimatickým změnám.