Dětské hřiště z přírodních materiálů

14. 6. 2013 Doplňky, Zahrady štítky: ,

Podívejte se na zajímavou alternativu k dětským hřištím z plastů, kovů či hranatého řeziva.

Ideální způsob, jak seznámit naše děti s přírodními materiály je vzít je do lesa. Další možnost je pořídit jím dětské hřiště z přírodních materiálů — buď na zahradu, nebo do nějakého veřejného prostoru.

Toto dětské hřiště je vyrobené z přírodní kulatiny, která je ručně opracována, odkorněna, se zabroušenými suky. Tento materiál není nijak dále frézován na stejný průměr ani jinak opracováván. Nabízí se tak alternativa k dětským hřištím z hranatého řeziva, plastu nebo kovu. Děti zde mohou zjistit, že ne všechno musí být hranaté a rovné.

Děti mají rády pestré barvy, což nám může ztížit rozhodování zda, čím a zda vůbec natírat.  Nenatřené hřiště zůstane funkční, ale docela rychle nám zešedne a nebude možná tak veselé. Pokud ho natřeme, musíme počítat s tím, že při vystavení klimatickým podmínkám se o něj budeme muset starat. Zkušenost je taková, že ať to natřeme čímkoliv, po 2 letech potřebuje barva údržbu. Pokud však nejde o silnovrstvou lazuru, která vydrží o něco déle. Ale o to komplikovanější údržba potom, co se nám lazura začne loupat. A je s tím spojená celá řada komplikaci.

Pojďme si toto hřiště trochu prohlídnout zblízka. Máme tady třeba zajíce, který může a nemusí pobavit. Rozhodně je ale praktický — člověk si může sednout a trochu si odpočinout. Celá lavička je zakomponována do této hlavní konstrukce, takže nehrozí, aby se to někde hnulo. Je zde také prvek s koňskou hlavou a houpacím lanem — na malém prostoru přitom nabízí velké vyžití. Když budeme pokračovat dále, tak je zde podobná lavička s medvědem. Alternativou k plastovým sedátkům a houpačkám je tato celodřevěná houpačka.

Tady už vidíme moderní materiály, které mají samozřejmě své výhody, toto je multifunkční houpačka, kam se vejde více dětí. Tato část se žebříkem slouží taky jako domeček nebo bunkr a využití může být hodně pestré. Nabízí se celá řada dalších detailů, které je možné k dětskému hřišti připojit. Vyrábíme i dřevěné skluzavky, ale tam už je potřeba řešit více finanční otázku celé sestavy. Možnosti tu tedy jsou a takto to může dopadnout v tom přírodnějším provedení.