Dětské hřiště na míru

22. 11. 2013 Doplňky, Zahrady štítky: , , , 2 komentáře

Dětská hřiště mohou být neotřelá, kouzelná a souznít s krajinou. Jedno takové hřiště jsme nedávno vyrobili z dubového dřeva.

Originální dětské hřiště vyrobené na míru může mít svoje jedinečné kouzlo. Oproti sériové výrobě, která sice dokáže stlačit výrobní náklady, se můžeme připravit o celou řadu věcí. Jednou z nich je maximální vyladění a přizpůsobení takového herního prvku danému místu a uživatelům.

Toto hřiště jsme vyrobili na zakázku pro tento daný terén a tuto krajinu. Hřiště je vyrobeno převážně z dubových kuláčů, které vynikají svou křivostí, zajímavými tvary a také odolností. U modřínu máme větší problém takovéto tvary a zakřivení najít. Výhodou dubu je také jeho dostupnost, což je v této lokalitě velká výhoda, např. oproti akátu, který by mohl být také zajímavou alternativou (nacházíme se na severní Moravě v Beskydech).

U tohoto materiálu, tedy dubu, je jediná nevýhoda a tou je běl. Je to vnější část dřeva, která je málo odolná a rychle degraduje. Takže pokud chceme dub použít tímto způsobem a ponechat ho vystavený vlivu klimatických podmínek, je potřeba tuto běl odstranit. Vzhledem k tomu, že tato vrstva je někdy i několik centimetrů silná, může to být hodně pracné. K tomuto používáme speciální frézu, která se dá namontovat na motorovou pilu místo klasické lišty s řetězem.

Také jsme zde použili techniku našich předků, kdy jsme opálili části kuláčů, které jsou ve styku se zemí. Vidíme, že některé kuláče jsou v betonu, co jsme použili u prvků, které budou hodně namáhány, a hrozilo by tam vyviklání. U prvků, které jsou jenom v hlíně, stačilo obyčejné udusání, prvek bude naprosto funkční a betonu nebylo třeba.

Takovéto hřiště ladí s krajinou, působí originálně a souzní s okolím. To nám může kompenzovat vyšší náklady na výrobu a také čas, který zákazník věnuje konzultacím a samotné výrobě, protože samozřejmě u tohoto procesu bývá často spousta změn a řešení detailů.

Takže i takto by to mohlo vypadat, pokud je investor odvážný a nebrání se originálním řešením.