Crawl space

30. 4. 2013 Dřevostavby štítky: , , , , 16 komentářů

Základy se vzduchovou kapsou snižují množství použitého betonu, zajistí trvalý přístup k elektřině a rozvodům v podlaze, v zimě tepelně izolují a v létě stavbu odvětrávájí.

Dnes si ukážeme výbornou alternativu ke klasickým železobetonovým základům. Jde o systém, který se hodně používá v severní Americe, kde mají dřevostavby dlouholetou tradici. Jde o tzv. crawl space, což se dá přeložit jako místo k plazení. Jde vlastně o vzduchovou kapsu pod podlahou domu.

Velká výhoda u tohoto systému spočívá v tom, že eliminujeme množství betonu použitého v základech. A celá tato plocha, která bývá řešena železobetonovým věncem, kde se různě zasypává tato vzniklá díra. Namísto toho zde máme dřevěný rám, kde může, ale nemusí, být ještě dodatečná izolace.

Další výhody jsou pod samotnou podlahou – veškeré rozvody vody, elektroinstalace a další zůstávají zcela přístupné. Nemůže tedy dojít k situaci, kdy se něco pokazí a my to musíme pracně vysekávat ze zalitého betonu. Vše zde zůstává přístupné a je zde i dostatečný prostor k pohybu. Není to tedy přímo plazení, jak se to překládá do češtiny – výška se dá navrhnout různě. Nejde však o klasický sklep. Pod námi je jen kamení a PE fólie, která zabraňuje pronikání vlhkosti zespodu.

Důležité je také odvodnění a vlastně celkový návrh – zejména pak, aby nedocházelo k problémům s pohybem vzduchu a odvětráním. A to je další výhoda – celá stavba se tímto systémem může většinu roku odvětrávat. Odvětrávání zajišťují větráky rozmístěné po obvodu zdi. V zimních měsících se větráky zavřou a prostor funguje tepelně izolačně.

Pro zastánce většího využití dřeva a pohybu vzduchu není moc co řešit ;-) Pak je ještě možné se přiklonit k variantě stavby na pilířích nebo zemních vrutech, které mohou beton eliminovat ještě více. To si ale ukážeme na nějakém dalším videu.