Nízkonákladový crawl space

15. 5. 2013 Dřevostavby, Sruby štítky: , ,

Ne každé nízkonákladové řešení je dobré a platí to i o crawl space — základech se vzduchovou kapsou. Krátka videoukázka, čemu se při stavbě základů raději vyhnout.

Tady vidíme další ukázku z praxe — crawl space, základy se vzduchovou kapsou, které jsou alternativou k železobetonovým základům. Výhodu je, že stavba může většinu roku spodem větrat. Můžeme zde vést veškeré rozvody, které jsou celoročně přístupné. A můžeme také eliminovat použité množství betonu. Na tomto případě si ukážeme, že ne každé nízkonákladové řešení je dobré. U této stavby byl kladen důraz na nízkonákladovost obvodové stěny, na které stojí tato rámová konstrukce. Stěna je pouze 20 až 30 cm široká a 20 až 30 cm zapuštěná v zemi.

I když tento objekt neslouží k trvalému obývání (jde o dílnu a prádelnu), pořád jsou zde rozvody vody a tedy i požadavek, aby voda v zimě nezamrzala. Proto bylo důležité, aby takto naddimenzovaná stavba fungovala. Po několika zimách se však toto řešení moc neosvědčilo, protože na vnitřní straně se začala objevovat námraza – tedy známka, že je něco špatně. Tento prostor by pak byl dlouhodobě problematický, pokud jde o vlhkost a plísně. Vyřešilo se to v tomto případě docela jednoduše, zevnitř se stavba odizolovala polystyrenem a od té doby vše funguje jak má. Samozřejmě za předpokladu, že pořád fungují tyto větrací otvory, které se na zimu uzavírají, aby se zamezilo vstupu mrazivého vzduchu do vzduchové kapsy.

Vzduchová kapsa je zde hodně malá, cca 40 cm – pohyb je zde tedy dost nepříjemný. Na dně je pouze štěrk bez hydroizolační fólie. Štěrk je občas vlhký, ale dřevo nijak netrpí a zůstává suché. Podlaha vevnitř také není odizolovaná. Všechno jsou to hodně úsporná řešení. Ne každé nízkonákladové řešení je dobré a funguje.