Chránička procházející základy může nabrat vodu a způsobit havárii ve stavbě

31. 3. 2021 Dřevostavby, Sruby štítky: ,

Chránička na elektriku umístěná někde nad stavbou a procházející základy domu, dokáže nabrat vodu a způsobit nepříjemnou havárii. Vyřešit se to dá jednoduše a je dobré na to myslet.

Nečekaný průnik vody do stavby rodinného domu, a věci které člověk nevymyslí a ukáže je jenom praxe. Sdílíme tento případ, který jsme už viděli na několika stavbách..

Jde o havárii vody, která nesouvisí s vytápěním ani s rozvody vody v domě. Může se stát, že v případě, kdy je dům ve svahu a má nějaké prostupy procházející základy, což případech, o kterých vím, to byla chránička na elektriku. Rozvaděč máme výše než stavba a od rozvaděče jde chráničkou přívod elektřiny do stavby a prochází základy.

Chránička je schopná nabrat vodu nad stavbou. Stačí jen aby končila někde těsně nad zemí nebo byla někde přerušená. Potom při dešti se voda dostane samospádem do chráničky, pokud není někde přerušená, což většinou nebývá, může se voda prostupem dostat do stavby. Prostupy většinou řešíme kvůli vzduchotěsnosti, pokud se provádí nějaký blower door test nebo máme rekuperaci či kontrolujeme vzduchotěsnost stavby. Takže to může mít i vliv na vzduchotěsnost, ale nyní to sdílíme hlavně proto, že jsme párkrát byli u stavby, kdy se tohle stalo.

Pokud je stavba v nějakém dokončením stádiu, tak je docela těžké to vystopovat. Nejprve člověk přirozeně hledá závady v nějakém vodoinstalaci a podobně. Může to být docela velký problém, může to vytopit celý barák a může být také problém to najít. Je určitě dobré o tom vědět a dát si na to pozor.

Vyřešit to jde úplně jednoduše – těsně před tím, než prostupuje chránička základy, udělat nějaké přerušení, aby voda pokud se tam dostane, mohla někde vytéct.

Nebo si naopak pohlídat, aby se voda do chráničky vůbec dostat nemohla, samozřejmě v počátku stavby, když se řeší základy a hrubé rozvody tak to málokoho napadne. Pokud netuší, že by se to mohlo stát, tak to vůbec neřeší.