Čepování dřeva pro konstrukce a roubené výrobky
A pokračujeme v tématu dřevěných spojů. Tentokrát se zaměříme na technologii čepování dřeva, která se využívá po staletí. Čepovat se dá nábytek, zábradlí, pergoly a další konstrukce. Vše si ukážeme na roubeném zábradlí, při jehož výrobě jsme nepravidelné kusy dřeva spojovali pomocí kulatého čepu a dlabu. Vzniklo tak velmi pevné, utužené a v čase stabilní zábradlí a nemuseli jsme použít ani jeden kovový prvek.
Roubené zábradlí, nábytek a jiné konstrukce vypadají často na první pohled hodně podobně – je tam kulatý, křivý materiál a máto nějakou svojí specifickou charakteristiku. Při bližším prozkoumání tam ale můžou být hodně velké rozdíly. Jednak je to práce s liniemi a snaha o harmonické napojování. A i když je to všechno křivé, tak v tom hledáme nějaké spojující prvky.
Další velká kapitola jsou samotné spoje. U tohoto stylu používáme jako spojovací prvek tento kulatý čep a kulatý dlab. Vytváří to hodně kvalitní a pevný spoj. Je to princip, který je využívaný po staletí. Obejdeme se tak často i bez železa. Konstrukci pomocí těchto spojů utužujeme a spojujeme. Bez použití kovových prvků. Z toho vychází i tento styl, akorát je to všechno napasované na kulatinu a nerovné linie. Je to specifické v tom, že tu nemáme žádné pravé úhly.
Pro to, aby nám to všechno sedělo, a byli jsme to schopni spojit, je potřeba jistá dávka šikovnosti a zkušenosti. Zejména při délce celého toho zábradlí, kde jsme se chtěli vyhnout tomu, že budeme mít někde nějaký tupý spoj. Vidíme tady, že na začátku i na konci jsou všude mezi zábradlí spoje. Zábradlí je v konečném důsledku velmi tuhé a díky čepům je tuhost a životnost celého zábradlí obrovská.
Pokud to srovnáme s nějakým napojováním natupo anebo pomáháním si vruty či závitovými tyčemi, tak to jde v konečném výsledku hodně znát. V čase je pak tuhost a stálost čepovaných výrobků nesrovnatelné větší. Pro mnoho lidí to možná bude lepší porovnat s nějakou konstrukcí z hranolu – často třeba vidíme pergoly a mezi nimi bývají obrovské rozdíly. Když ty hranoly někdo načepuje a současně pracuje s točivostí dřeva, tak ten konečný výsledek po 10 letech je úplně jiný, než když jenom natupo pospojujeme hranoly vruty nebo dokonce někdy i nějakými plechy. Bude to rychle levné, ale ten konečný výsledek bude jiný.
Takže to jsou zase nějaké souvislosti, které nám také napoví něco o ceně. Je evidentní, že takovýto postup je náročnější. Samozřejmě někdo tlačí spíše na cenu a úplně neocení takovouto detailní práci a kvalitu. Je dobré vědět, že není konstrukce jako konstrukce a je dobré se na to podívat blíže a bude to dávat celé smysl.
Dobrý den,
měl bych dotaz. Kde se dá sehnat odkaz či obchod, kdy prodávají frezéry na čepování. Děkuji za odpověď.
Fréza se dá objednat z USA (např. http://www.lumberjacktools.com), ale není to levná záležitost. K vytvoření funkčního systému je potřeba silná vrtačka, případně další příslušenství, což může být také nákladné. Levnější ale pracnější varianta je pořídit si vykružovací vrtáky.
Dobrý den,
Jaký průměr byste doporučil jako neuniverzálnější z těchto ? Nechce se mě kupovat celou sadu.
http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4907
(zábradlí, stůl, židle…)
Vyberte dle průměru nejčastěji používaného materiálu.