Čepování dřeva pro konstrukce a roubené výrobky

17. 9. 2015 Materiály štítky: , , , 4 komentáře

A pokračujeme v tématu dřevěných spojů. Tentokrát se zaměříme na technologii čepování dřeva, která se využívá po staletí. Čepovat se dá nábytek, zábradlí, pergoly a další konstrukce. Vše si ukážeme na roubeném zábradlí, při jehož výrobě jsme nepravidelné kusy dřeva spojovali pomocí kulatého čepu a dlabu. Vzniklo tak velmi pevné, utužené a v čase stabilní zábradlí a nemuseli jsme použít ani jeden kovový prvek.

Roubené zábradlí, nábytek a jiné konstrukce vypadají často na první pohled hodně podobně – je tam kulatý, křivý materiál a máto nějakou svojí specifickou charakteristiku. Při bližším prozkoumání tam ale můžou být hodně velké rozdíly. Jednak je to práce s liniemi a snaha o harmonické napojování. A i když je to všechno křivé, tak v tom hledáme nějaké spojující prvky.

Další velká kapitola jsou samotné spoje. U tohoto stylu používáme jako spojovací prvek tento kulatý čep a kulatý dlab. Vytváří to hodně kvalitní a pevný spoj. Je to princip, který je využívaný po staletí. Obejdeme se tak často i bez železa. Konstrukci pomocí těchto spojů utužujeme a spojujeme. Bez použití kovových prvků. Z toho vychází i tento styl, akorát je to všechno napasované na kulatinu a nerovné linie. Je to specifické v tom, že tu nemáme žádné pravé úhly.

Pro to, aby nám to všechno sedělo, a byli jsme to schopni spojit, je potřeba jistá dávka šikovnosti a zkušenosti. Zejména při délce celého toho zábradlí, kde jsme se chtěli vyhnout tomu, že budeme mít někde nějaký tupý spoj. Vidíme tady, že na začátku i na konci jsou všude mezi zábradlí spoje. Zábradlí je v konečném důsledku velmi tuhé a díky čepům je tuhost a životnost celého zábradlí obrovská.

Pokud to srovnáme s nějakým napojováním natupo anebo pomáháním si vruty či závitovými tyčemi, tak to jde v konečném výsledku hodně znát. V čase je pak tuhost a stálost čepovaných výrobků nesrovnatelné větší. Pro mnoho lidí to možná bude lepší porovnat s nějakou konstrukcí z hranolu – často třeba vidíme pergoly a mezi nimi bývají obrovské rozdíly. Když ty hranoly někdo načepuje a současně pracuje s točivostí dřeva, tak ten konečný výsledek po 10 letech je úplně jiný, než když jenom natupo pospojujeme hranoly vruty nebo dokonce někdy i nějakými plechy. Bude to rychle levné, ale ten konečný výsledek bude jiný.

Takže to jsou zase nějaké souvislosti, které nám také napoví něco o ceně. Je evidentní, že takovýto postup je náročnější. Samozřejmě někdo tlačí spíše na cenu a úplně neocení takovouto detailní práci a kvalitu. Je dobré vědět, že není konstrukce jako konstrukce a je dobré se na to podívat blíže a bude to dávat celé smysl.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

 1. Milan Krejsa napsal:

  Dobrý den,
  měl bych dotaz. Kde se dá sehnat odkaz či obchod, kdy prodávají frezéry na čepování. Děkuji za odpověď.

 2. Přírodní bydlení napsal:

  Fréza se dá objednat z USA (např. http://www.lumberjacktools.com), ale není to levná záležitost. K vytvoření funkčního systému je potřeba silná vrtačka, případně další příslušenství, což může být také nákladné. Levnější ale pracnější varianta je pořídit si vykružovací vrtáky.

 3. Krist napsal:

  Dobrý den,
  Jaký průměr byste doporučil jako neuniverzálnější z těchto ? Nechce se mě kupovat celou sadu.
  http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4907

  (zábradlí, stůl, židle…)

 4. Přírodní bydlení napsal:

  Vyberte dle průměru nejčastěji používaného materiálu.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.