Orientační ceny topenišť

30. 1. 2016 Vytápění štítky: , , , 6 komentářů

Jaké jsou cenové relace krbových kamen, krbových vložek, sporáků a akumulačních kamen? Která topeniště jsou nejlevnější, která nejdražší a jak dlouho vydrží v provozu? Jaký je poměr pořizovací cena/životnost? Na tohle všechno jsme se zeptali profesionálního kamnáře Honzy Křivonožky.

Jaká je cena krbových kamen, sporáků a dalších podobných topenišť, které spojuje to, že využívá jako palivo materiál na bázi dřeva a v topeništi hoří oheň. Cena je totiž jeden z nejdůležitějších parametrů pro většinu z nás. Jsem tady dnes s Honzou Křivonožkou, který je profesionální kamnář a spojuje nás přístup, ve kterém se snažíme využívat principy přírodního stavitelství, obnovitelné zdroje a ekologie obecně. Můžeš tedy topeniště z hlediska ceny nějak porovnat? Řekni nám prosím, co je nejlevnější?

Navštivte e-shop nebo nějakou prodejnu a kupte si krbová kamna. Krbová kamna jsou nejlevnější způsob, jak si přivézt oheň do interiéru. Je to vždy ve fabrice vyrobená plechová nebo litinová věc a pohybuje se v cenové relaci od 10 do 60 tis. Kč. Může to být i dražší, pokud to začneme více komplikovat. V průměru se pohybujeme od 20 do 30 tis., takže cena není vysoká. Odpovídá tomu samozřejmě funkčnost, ale to jsme zmiňovali na minulém videu. Jisté nevýhody tam asi jsou.

Můžeš nám dát nějakou radu nebo doporučení, když peníze nemám, ale potřebuju si něco rozumného vybrat? Máš nějaká vodítka, abych si nekoupil vyloženě nějaký nekvalitní výrobek, který mi vydrží jenom rok nebo dva?

Tohle je těžké říct, ale je dobré se určitě zeptat na reference jednotlivých značek. U těch nejlevnějších výrobků jsou opravdu veliké rozdíly. Jsou určitě firmy, které to umí lépe udělat. Je potřeba si dát určitě pozor na to, zda je v krbových kamnech napojení na přívod externího vzduchu. V dnešní době je to už automatická věc, která se v každém domě hodí. Mnoho výrobců to zatím ale stále nerespektuje.

Co znamená to externí napojení vzduchu?

Znamená to, že přívod vzduchu, které kamna potřebují proto, aby dřevo hořelo, není přiváděn z obytného prostoru, ale je to přivedeno ze sklepa nebo z exteriéru. To znamená, že nějaká trubka vede do krbových kamen a umožňuje ohni hořet.

Takže že oheň potřebuje pro hoření kyslík a pokud si ho bere z interiéru, tak to může být nevýhoda?

Nechci to takto zobecňovat, ale může to být nevýhoda. A netýká se to jen krbových kamen, ale platí to i u sporáků, krbů a akumulačních kamen. Je to docela složitý problém, který často se zákazníky řešíme. Pro lidi, které by krbová kamna zajímala, může být přívod vzduchu z exteriéru nápomocný indikátor. Často jde o menší pokoje, kde by potom byl vzduch nekvalitní.

Je to nějaké potenciální riziko, když tam ten externí přívod vzduchu nemáme?

Ano může to být potenciální riziko. Já to vnímám spíše tak, že výrobci krbových kamen, kteří tento detail mají zvládnutý, mají dost často zvládnuté i jiné detaily na svých krbových kamnech. Například přívod vzduchu na dvířkách, oplach dvířek (lépe to pak funguje a nezačoudí se sklo). A i kvalita je lepší – neprorezaví nám to tak rychle apod. I když u těch krbových kamen není moc co řešit – není to topidlo navěky.

Ideální jsou tedy nějaké reference, najít si to topeniště v nějakém domě a zeptat se, jak jsi s tím spokojený. Takže to byly ty nejlevnější možnosti. Jaké je nejdražší topeniště, které si můžu pořídit?

To nejdražší budou asi složitá teplovodní akumulační kamna. Prostě velká těžká hmota, která vytápí třeba půlku domu sálavým teplem, má velmi komplikované ohniště, které navíc umí nahřívat teplovodní výměník. To je úplně nejsložitější případ kamen. A jenom takové ohniště může stát řádově 150, 200 a více tisíc Kč. Celá ta kamna se můžou klidně vyšplhat až na 500 tis. Kč. Takže to jsme se dostali úplně do jiného extrému. Taková kamna se samozřejmě nestaví v každém obýváku. Je to vždycky otázka použitých materiálů. Můžeme použít hodně drahé materiály a někdy tak až zbytečně dostaneme cenu hodně vysoko. A to není příliš složité, dostat cenu vysoko.

Sporák je také velmi jednoduché topeniště, slouží nám k vaření a pečení jídel. Pokud si koupíme hotový ve fabrice vyrobený sporák, dá se pořídit od 15, 20, 30 tis. Kč. Pokud to bude okachlované a designově provedené, může se cena dostat k 60 až 70 tis. Kč. Pokud to bude kachlový sporák vyrobený řemeslníkem, tak ta cena spíše začíná na nějakých 80 až 90 tis. Kč. Spíše v průměru o něco výše. Samozřejmě, když bude člověk velmi skromný a bude všechno malé a jednoduché a řemeslník nebude z velké dálky, tak to za těch 90 tis. Kč zvládne udělat. Často je ta cena ale vyšší 100, 120 tis. Kč není úplně neobvyklá cena.

Je potřeba zvážit i to, že funkčně jsou řemeslně postavená kamna trochu jiná. Je tam více šamotu a věcí, které někdo musí vymyslet, spočítat a je to úplně jiná krabice, jiné topidlo než krabice z obchodu. Takže opatrně s tím srovnáváním. Je dobré si asi uvědomit poměr cena/ hmota nebo užitek. Není to tak, že všechna kamna fungují stejně, že ta krbová kamna stojí 10 tis., sporák 30 tis. a těžká akumulační kamna ještě více. Má to svoje funkční věci.

To řešíme na našem videoblogu často, že řemeslná práce na zakázku je prostě vždy někde jinde než nějaká sériová výroba.

Další variantou je krbová vestavba nebo krbová vložka, i když já takové stavby nedělám. Mám ale informace od kolegů, že takové stavby se pohybují běžně od 60 do 100-120 tis. Kč. Záleží na výběru vložky, na tvarovaném rozvržení. To rozpětí je dost široké, ale od nějakých 80 tis. Kč si člověk může pořídit něco jako krbovou vložku s obestavbou.

Zdůrazňuji, že jsou to nějaké všeobecné informace a hrubý nástřel pro zorientování se v cenách topenišť. Rád bych se ještě zeptal na ta akumulační kamna, které si doporučoval jako nejvhodnější z pohledu přírodního stavitelství. Tedy dostat z toho dřeva co nejvíc energie. Jaká je tedy jejich pořizovací cena? A nemůžu se nezeptat i na návratnost. Když si pořídím kamínka za 20 tis. Kč, která mi odejdou za 5 let nebo si pořídím akumulační kamna, teď nevím za kolik, ani na jak dlouho, ale přepokládám že trochu déle…

To cenové rozpětí je podobně jako u krbů velmi složité. Cena může začít u nějakých 150 tis. Kč – úplně jednoduchá a malá kamna bez nějakých složitých technologií, s jednoduchými dvířky, bez velkého množství kachlů nebo ideálně bez kachlů, se dají za to postavit. Průměrná cena toho, co jsme my vloni dělali byla spíše vyšší a bylo to většinou kolem 200 tis. Kč. Ne každý chce minimalismus, funkční, estetický a tak dále. Ta cena se může vyšplhat ještě víc, pokud kamna jsou někam do patra, nebo jsou nějak složitá, a nebo na nich jsou technologické vychytávky, veliká dvířka, které to prodraží. Je to stejné jako když si kupuje auto – základní verze je tady na ní se dá nabalit tolik, že to auto pak stojí dvojnásobek.

Je dobré si také vědomi, že akumulační kamna mohou být investice na celou jednu generaci. Životnost může být samozřejmě i o dost vyšší. Jako kamnář se dostávám k opravám sporáků, které byly postaveny před 60 lety. Tam jen vyměníme plotnu a jede se dál. Ta akumulační kamna která stavíme dnes – lepší lepidlo, lepší šamoty… Ta kamna tady bez problémů budou za 50 let, ale je otázka jestli se to lidem bude líbit. Narážíme zde na morální životnost a určitě k tomu bude docházet. Pokud chceme něco, co má největší životnost, tak jsou to šamotová kamna – nejdéle fungují a nejméně se kazí.

Ještě se zeptám na tu návratnost. Existuje nějaká přímá úměra mezi tím kolik do toho investuji, a jak dlouho to vydrží?

Samozřejmě když koupíme nejlevnější kamna, tak mi to plní nějakou funkci. Za co nejméně peněz dostanu nějakou funkci, která není sice úplně hezká, esteticky to není to, co by chtěl, ale dostanu funkci a jsem spokojen. A poměr cena výkon je v takovém případě úplně nejlepší. A to je u všech druhů výrobků, ať už jsou to krby, sporáky nebo jakákoliv jiná topidla. Teď je jenom otázka na zvážení, zda vytápění krbovými kamny, akumulačními kamny nebo krbem. Zvážit si na misce vah, která varianta je nejlepší. Jestli se nám to vyplatí – čas strávený přikládáním, efektivitou, návratností, spotřebou dřeva. Zvážit všechny tyhle nuance. Je to velice individuální. Je to na debatu a každý si to musí rozmyslet sám.

Já vnímám ještě jednu důležitou rovinu, která se bude týkat i krbů a u akumulačních kamen je to velice důležité. Lidé často neřeší ± 10, 20 nebo 30 tis Kč. ale spíše chtějí, aby ta kamna byla dominantní esteticky a funkčně. Aby se na tom dalo ležet. Podobně jako na těchto kamnech, která vypadají jako gauč. Jsou i ozdobou. Není to něco, co je schované v kotelně a vytápí, ale je to část interiéru, je to srdce domu.

Pokud o tom budete chtít vědět víc, obraťte se na kamnáře nebo přímo na Honzu a můžete si o tom povídat ještě hodně dlouho.