Cena dřevostavby

25. 5. 2015 Dřevostavby štítky: , , ,

Jaká je orientační cena dřevostavby? Spočítejte si, kolik vás to bude stát sami:

Kolik to bude stát? Jedna z otázek, kterou si určitě položíme, ještě než začneme stavět nebo možná ještě předtím než o tom začneme uvažovat. A je to správná úvaha. Papír snese všechno a realita potom může být o dost jiná. Jako orientační údaj se dá použít částka 6500 Kč včetně DPH na kubík obytného prostoru. A je jedno, jestli je to dvoupatrová stavba nebo bungalov. Vychází to z nějakého celorepublikového průměru. Tato cena dřevostavby je ryze orientační. Může to být mnohem více nebo méně, ale pro nějakou hrubou představu to může být dobré vodítko.

Ještě než oslovíme projektanta, můžeme s cenou trochu pracovat. Jednoduše si změříme půdorys domu a výšku stropu a spočítáme objem prostoru. A ještě předtím, než oslovíme projektanty, můžeme mít představu, v jakých hladinách se cena může pohybovat. Architekti toto často vůbec neřeší, jenom něco nakreslí a dopočítat se skutečné ceny může být problém.

Samozřejmě pokud postavíme například takovouto stavbu, která je pasivní a to navíc s velkým podílem přírodních materiálů anebo nějakých dalších nadstandardů, musíme počítat, že cena může být o dost vyšší než 6500 Kč. Také hodně záleží na stavebním systému, který zvolíme u dřevostavby – jestli to bude nějaká masivní dřevostavba nebo nějaký nejlevnější systém anebo právě takové nadstandardy.

Často to bývá tak, že ta naše představa nebo odhad bývá nižší než realita. S tímto počtem se můžeme dostat do nějakého rámce – dejme tomu půl milionu Kč, kde se ta cena může nacházet. Příklad z praxe je takový, že třeba doufáme, že postavíme do 2 000 000 Kč, ale nakonec je reálná cena skoro dvojnásobná. Možná už před koupí pozemku nebo těch prvních úvahách bude toto užitečný údaj. Nedá se moc spoléhat na ceny na internetu nebo nějaké katalogové ceny (pokud to ovšem není nějaká stavba, která se vyrábí ve velkých objemech pořád stejně). Vždycky tam můžou být nějaká specifika, ať už se jedná o pozemek různá řešení nebo priority každého člověka. Snad tohle pomůže, aby se člověk vyhnul nějakým budoucím nesnázím.