Celodřevěná kuchyně

25. 3. 2018 Doplňky štítky: , , 1 komentář

Kuchyně ze smrkové a dubové spárovky, natřená přírodním olejem a lakem.

Na celodřevěnou masivní kuchyni bez překližek, dřevotřísek nebo lamina narazíme dnes málokde. Určitě jedním z důvodu je cena. Můžeme ale zvolit i kompromis, který jsme zvolili na této kuchyni, kde jsme použili smrkovou spárovku z velkovýroby.

Pokud uděláme spárovku někde na dílně v malé výrobě, nemůžeme se nikdy dostat na cenu, která je z velkovýroby. Spárovka se vyrábí z užších kousků dřeva, které jsou dohromady slepeny. Toho lepidla se do spárovky dává daleko méně, než v nějaké dřevotřísce nebo dýhovačce. Ze spárovky jsou vytvořeny i korpusy a dvířka. Jako pracovní deska je použitá dubová spárovka. Pracovní deska má tloušťku 4 cm a smrková spárovka na dvířkách má 18 mm.

Průmyslové spárovky jsou dělané z co z nejužších kousků dřeva a to z toho důvodu, že dojde k úspoře materiálu a současně pak dřevo méně pracuje. Z čím méně kusů dřeva spárovka je, tím větší je pravděpodobnost, že by mohla plocha pracovat. Samozřejmě mnohem lépe vypadá, pokud bychom takovou desku udělali jenom ze dvou kusů. Vypadá to daleko více masivně a přírodně, než když je to z takovýchto menších kousků. Člověk pak vždycky hledá kompromis mezi funkčností a vzhledem.

Tím se dostáváme k dalšímu aspektu, kterým je povrchová úprava. Tato deska je v přírodním oleji a ostatní povrchy jsou nalakované. Přírodní olej je v mnoha aspektech skvělý, ale má i takový průvodní jev. Tím, že je to přírodní materiál, který je prodyšný, umožňuje to dřevu objemové změny. Pokud takovouto plochu lakujeme a dřevo uzavřeme, tak poté, co se mění vlhkost v objektu, taky dřevo pak mění svůj objem.

S tím mohou souviset určité neduhy, jako že nám třeba někde chvilku dvířka drhnou anebo jsou volné až moc. Je potřeba si být toho vědom. Pokud budu mít dřevo ošetřené přírodním olejem, tak tam nemám žádnou chemii. Mezi mnou a dřevem není žádná chemická látka. Zároveň ale musím brát na zřetel, že dřevo se bude chovat přirozeně. Takže tam, kde dřevo potřebujeme mít přesně na milimetry nebo pokud chceme, aby nám tam fungovalo otvírání dvířek, je potřeba s tím počítat.