Břidlicová střecha

15. 8. 2013 Střechy štítky: , ,

Zajímavá přírodní alternativa k šindelové, rákosové nebo hliněné střeše je střecha z břidlice. Nevýhodou však může být vyšší pořizovací cena.

Břidlicová střecha se ke srubu jistě hodí, pokud ovšem nemáme hluboko do kapsy. Jedná se o přírodní materiál, přestože by mohla vzniknout polemika na téma energetické náročnosti výroby — břidlice se totiž někde musí vytěžit a převést. V porovnání s jinými materiály to má zase výhodu, že břidlice je dostupná. Břidlici máme tady kousek od Beskyd v Oderských vrších. Údajně však praskala trochu více, což víme z doslechu, než tato břidlice, která je ze Španělska. To už je docela kus dovézt kousek kamene přes Evropu k nám. To je tedy jen takové zamyšlení nad souvislostmi.

Břidlice na střeše určitě vypadá dobře. A z přírodních krytin, které se nám nabízí, je její praktičnost a životnost hodně zajímavá, například oproti dřevěným šindelům, rákosu nebo trávě a hlíně. Je to tedy jedna z dalších možností a jak už jsem řekl na začátku, hlavní nevýhodou bude asi cena.

Uchycení břidlice na střeše

Možná by někoho mohlo zajímat, jak takový kus kamene uchytíme na střechu — už z výroby je břidlice opracovaná a má připravené otvory, kterými ji uchytíme na připravený podklad. V tomto případě to znamenalo celoplošné pobití deskami. Možností bude asi více, ale zde mluvíme o konkrétním případu, tedy o břidlici ze Španělska.