Borovicová a dubová podlaha – srovnání

18. 12. 2013 Interiéry štítky: , , , 3 komentáře

Zkušenost s dlouholetým používáním borovicové a dubové podlahy. Co se osvědčilo a čemu je lepší se vyhnout?

Dvě dřevěné podlahy a každá je jiná. Tato nerovná linie je spojuje, ale je tu spousta věcí, které je rozdělují. Tato podlaha je zde 9 let a je to masivní borovice, povrchová úprava je vodou ředitelný lak a je kotvena mechanicky na dřevěném podkladu, a to vruty. Jako mezivrstva, aby to nevrzalo, je použit miralon.

Tato podlaha je zde asi 3 roky, je dubová, ošetřena přírodním olejem a je plošně podlepena lepidlem. Jaké jsou s tím zkušenosti, co by člověk udělali jinak?

U borovicové podlahy by šlo dnes použít namísto miralonu nějakou alternativu z dřevovláknitého materiálu – dá se koupit tenká vrstva. Tím bychom se mohli toho plastu zbavit. Neosvědčilo se mechanické kotvení – podlaha byla nová a vůbec nevrzala, ale časem přitom namáhání musely vruty prasknout a jde vidět, že se to rozhýbalo a začalo to vrzat.

Další věc se týká nátěrů. U tohoto dřeva můžeme mít pocit, že nám lak pomůže zvýšit odolnost této podlahy. To je částečně pravda, ale pod tvrdým lakem je to dřevo stejně měkké a podlaha nakonec skončí stejně dobitá, obzvláště pokud máte děti. Takže takto dopadla i tato podlaha. Další problém, který s lakem souvisí je, že se to potom těžko spravuje. Pokud člověk nevybrousí celou plochu. U této podlahy máme například místa, která byla ve větším styku s vodou, což je v kuchyni u dřezu. Podlaha je tam vyloženě vyšisovaná, ale oprava je daleko problematičtější, než kdyby to byla podlaha ošetřená nějakým přírodním olejem nebo voskem.

U této dubové podlahy je zde zase nějaký kompromis, protože se to lepilo celoplošně, takže se použila nějaká chemie, což je z pohledu přírodního bydlení nějaká nevýhoda. Výhoda je, že takto ta podlaha nevrže a také pracuje jako jednolitá plocha. Takže i toho otevírání mezi jednotlivými palubkami (tohle je masivní dubové prkno, spíš pracuje jako celá plocha) je méně. Což zase u těch palubek, které jsou ukotvené mechanicky, i když tady žádné mezery na začátku nebyly a jednalo se o vysušené dřevo, někde se jakoby nasbíral ten rozdíl, a vyskočila tam takováto prasklina.

Takže není dřevěná podlaha jako dřevěná podlaha a je potřeba pečlivě zvážit, jaké jsou naše priority, abychom i do budoucna byli s podlahou spokojení.