Blower door test pro kontrolu kvality vzduchotěsnosti dřevostavby

27. 12. 2020 Dřevostavby štítky: , , ,

Nejčastější netěsnosti ve stavbách se objevují kolem prostupů, komínů, stavebních výplní či napojení stěn. Důležitý je kvalitní návrh od architekta a projektanta, který by měl eliminovat prostupy zevnitř ven – krokve, průvlaky, stropní trámy apod.

Jeden ze způsobů, jak zkontrolovat kvalitu dřevostavby je blower door test. Nebudu zabíhat do technických detailů, ale spíše se pokusím poskytnout nějaké obecné informace. Zejména pro někoho, kdo se teprve chystá stavět. Týká se to zejména two by four (2by4) systémů – jde o nějakou fošínkovou konstrukci dřevostavby. Máme mnoho možností, jak takový systém dokončit. Má to ale společnou jednu věc a to jsou nároky na vzduchotěsnost stavby.

Pro domy v pasivním standardu nebo tam, kde je rekuperace, je to důležitý aspekt. Ještě lépe řečeno je to důležité u staveb, v kterých je řízené větrání, potřebujeme zde nějakou míru vzduchotěsnosti, která se nějakým způsobem měří.

Ideální je, pokud parametry zjistíme co nejdříve. Pokud už bude dům plně dokončený a my zjistíme, že nemá parametry, které potřebujeme, tak to znamená docela velký problém. Spravovat poté nějaké chyby může být hodně náročné, jak časově, tak finančně.

V praxi se to dělá ve fázi dokončení vzduchotěsné obálky. U dřevostaveb bývá vzduchovou vrstvou OSB deska nebo nějaká parotěsná fólie nebo kombinace různých materiálů.

Je na to napojená i dotace zelená úsporám (prosinec 2020). Týká se to i této stavby, která není v pasivním standardu, ale je nízkoenergetická a majitel žádá o dotace. V rámci této dotace je podmínka, aby vzduchotěsnost měla určité parametry. U pasivního domu jde o to, že ty nároky jsou větší. Druhým aspektem je to, že nám to něco řekne o kvalitě provedení práce – jak řemeslníci zvládli udělat tuto vrstvu. Samozřejmě že základem je kvalitní návrh od architekta a projektanta. Aby to vůbec bylo možné realizovat a také je důležité správné navržení skladeb.

Tou další částí je fyzické provedení a to už je na řemeslnících. V této fázi stavby můžeme při blower door testu snadno odhalit chyby. Nejčastěji to bývají netěsnosti kolem prostupů, kolem komínů, kolem stavebních výplní, samotné stavební výplně nebo napojení stěn na základy. Pokud návrh obsahuje prvky, které prostupují směrem ven, ať už jsou to krokve, průvlaky nebo stropy, je klíčové, aby se je architekt a projektant snažili eliminovat. Je to slabina a náročné místo k řešení. Ne vždycky to jde udělat, ale už ve fázi návrhu se s tím dá pracovat.

Druhý blower door test probíhá v okamžiku, kdy je ta stavba hotová. Když to projde první fází tak víme, že je to v pořádku. V průběhu dokončování, kdy potom jdeme dál ve vrstvách, se může stát, že někdo udělá nějaký nevhodný zásah a parotěsnou vrstvu poškodí. Proto se pak dělá ten 2. blower door test, kdy se ověří, že dokončovací práce proběhly v pořádku.

Jsou to nějaké prvotní informace a pokud se chystáte nějakou takovou stavbu realizovat, tak bych doporučil mít ve smlouvě dané nějaké garance, že firma zaručuje vzduchotěsnost.