Aplikace hliněné omítky na OSB desky

8. 2. 2013 Interiéry, Materiály štítky: , , , , , , ,

Podívejte se, jak vypadá aplikace hliněné omítky v praxi: od připevnění rákosu, přes přilnavostní nátěr a hrubou vrstvu, po povrchové zpracování.

Mohlo by se zdát, že hlína patří pouze na vepřovici nebo na slámu, ale není tomu tak! Hlína se dá dnes aplikovat na většinu novodobých materiálů. V tomto případě jde o aplikaci hliněných omítek na OSB desku, která ve dřevostavbách často používá jako parobrzda nebo jako vnitřní opláštění.

Na ukázce můžeme vidět technologii, kterou docílíme, aby hlína na OSB deskách dobře držela. Na OSB desky je mechanicky sponkami přichycený rákos (tzv. palach). Pokud bychom nepoužili rákos a hlínu nanesli přímo na OSB desku, došlo by vlivem působení vlhkosti k neznatelným pohybům OSB desky a k následnému oddělení a opadání hlíny. K oddělení hlíny nakonec dojde i při použití rákosu, ale díky tomu, že rákos drží na OSB desce, tak omítka zůstane. A pokud nedojde k nějakému velkému zatečení vody nebo velkým otřesům, tak hlína vydrží „navždy“.

Další postup je tedy takový, že na rákos se aplikuje přilnavostní nátěr, který obsahuje vysoký podíl jílu a zaručuje dobré spojení mezi hrubou omítkou, rákosem a OSB deskou. Poté se nanáší vrstva alespoň 2 cm hrubé hlíny, aby se využilo výborných vlastností, které hlína má. Hlavní předností hlíny je práce s vlhkostí – hlína dokáže pojmout velké množství vlhkosti a následně v sušším období nebo v sušším prostředí pouštět vlhkost zpět do interiéru. Proto je důležité, aby tam alespoň ty 2 cm hlíny byly.

Existuje spousta možností, jak dokončit finální povrch – může to být nějaká tmavší jemná omítka nebo dekorativní omítky, které jsou i ve světlejších barvách (dokonce i v bílé). Také se nabízí řada technik, jak povrch dotáhnout: od hlazení přes filcování po různé drsnější techniky. Pokud vyžadujete co největší hladkost omítky, je dobré použít techniku hlazení, kdy se na povrch dostává více jílu a povrch se tím více zpevňuje a zahlazuje.

Hlavní výhodou hliněných omítek je kromě schopnosti práce hlíny s vlhkostí především příjemný pocit, který se dostaví při vstupu do takového prostoru. Pokud jde o nevýhody, je to určitě pracnost realizace a může být také problém s vysycháním hrubé omítky – pokud není při vysychání zaručeno dostatečné větrání a venku je vysoká relativní vlhkost vzduchu, může se objevit plíseň. Je to hlavně z toho důvodu, že se často hrubá omítka vylepšuje řezankou (slámou). Aby nedošlo k těmto komplikacím, je třeba při vysoušení dávat na tyto věci pozor.

Hliněné omítky jsou široké a rozsáhle téma, takže se tomu budeme věnovat i v dalších videích, kde je můžeme podrobněji rozebrat.

Související videa