Akumulační kamna ve srubu vytápějí i celé podkroví

12. 4. 2021 Sruby, Vytápění

Akumulační kamna umístěná pod galerií a schodištěm skvěle vytápějí celý prostor i podkroví srubového domu ve velkých mrazech.

Jak navrhnout rodinný dům, aby nám stačily jako zdroj vytápění akumulační kamna? Máme tady praktickou ukázku jednoho domu, kde je to vyřešeno dobře a funguje.

Vidíme tady galerii, kde je prostor kolem akumulačních kamen a schodiště. Je tady dost prostoru pro to, aby se teplý vzduch mohl šířit nahoru do podkroví a mohl se dostávat do dalších místnosti.

Zároveň nám to hodně prosvětluje část schodiště. Můžeme vidět pouze jedno okno, které je součástí vikýře. Pomáhá tomu samozřejmě také kombinace bílých stěn se dřevem.

Nacházíme se ve srubu, kde je hodně dřeva a je proto důležité to kombinovat se světlými povrchy, abychom mohli dosáhnout efektu, který vidíme tady.

Dobrou zkušenost s vytápěním nám potvrdili majitelé i po velkých mrazech, kdy jsme tady v období, kdy velmi mrzlo. Majitelé byli dům schopní vytopit pouze akumulačními kamny. Kamna si ukážeme na nějakém jiném videu. V podkroví si vystačili s teplem, které vzlíná zespodu.

Jako záložní zdroje tepla jsou ve vzdálenějších pokojích sálavé panely, ale nebylo potřeba je ani ve velkých mrazech využívat.