Akumulační kamna jako hlavní zdroj vytápění – rozhovor s Honzou Křivonožkou

28. 1. 2022 Vytápění štítky: ,

Akumulační kamna na dřevo jako hlavní zdroj vytápění? Podívejte se na další rozhovor s profesionálním kamnářem Honzou Křivonožkou.

Těžká akumulační kamna na dřevo jako hlavní zdroj vytápění. Povídáme si s profesionálním kamnářem Honzou Křivonožkou o topeništích, kde hlavním zdrojem je dřevo. Jeden z častých dotazů u stavitelů je, jestli jsme schopni využít kamna jako hlavní zdroj vytápění. Jestli je to možné, jakým způsobem a za jakou cenu, se zeptáme Honzy.

Je to velmi častý dotaz a já zkusím odpovědět tak, že je to vždycky možné, ale je to za cenu toho, že architektura domů tomu musí nasvědčovat. To je první podmínka. Pokud lidé vymyslí dům, který má 5 chodeb a 20 pokojů, tak je jasné, že jedny akumulační kamna nebudou fungovat úplně optimálně. Akumulačními kamny vytopíme vždycky jenom část. Pokud se to takto propojí a lidé mají záměr mít těžká kachlová nebo akumulační kamna někde v centrální pozici domu, kde se ta kamna, podobně jako v interiéru, kde nyní jsme, kde je nějaký obývací prostor plus jídelna a kuchyně 60 m2 otevřeného prostoru, tak je to naprosto ideální a my to vytopíme kompletně.

V tomto domě, kde sedíme, není jiný zdroj vytápění, než jsou tato kamna. V koupelně a ve 2 malých pokojích v podkroví, které jsou uzavíratelné a předpokládá se, že budou fungovat separátně, jsou tam elektrické topné kabely pro potřebu dotápění o 1 až 2 ° C. Je to tam, kde se nedostane teplo z těchto kamen. Tady se ale podařilo udělat to, že architektura je opravdu velmi otevřená v prvním přízemním podlaží a v podkroví je to relativně otevřené taky, ale podařilo se z těch kámen vyvést oheň do podkroví, protože komín je ještě tři a půl metru od těchto kamen.

Můžeme ještě nasdílet nějaké fotky ať je to evidentní. Z těchto kamen dostáváme něco přímo do podkroví. Říká se tomu někdy cizím slovem hypokaust. Kamnáři s tím často označují vedení vzduchu nebo i přímo ohně bez nějakého foukání nebo proudění. Je to přímé sálavé topení hmotou kamen i do podkroví. Je to dost zajímavé téma. Skoro s každým zákazníkem řešíme, kdy se vyplatí něco takového dělat. Tady v tomto domě se nám to dost vyplatilo, protože komín je hodně daleko a vést ho podkrovím byla jedna z možností, jak se vůbec dostanu do komína, takže tady to bylo takové nutné zlo. I kdybych to tam nepotřeboval, tak to z technických důvodů takto udělám.

Funguje to při návrhu tak, že hypokaust jde nad ta kamna a vytápí nám třeba dva pokoje v podkroví a nějakou hernu pro děti nebo něco jiného. Je vždycky otázka investora, nakolik se mu to vyplatí nebo ne, protože jsou to nějaké desetitisíce navíc a když to začíná přepočítávat pragmaticky na nějakou úsporu elektřiny potřebné pro dotápění, dotápíme o 1-2 ° C, tak je to 2000-3000 Kč za rok. Takže tam se ta investice do hypokaustu splácí třeba 20 let, přičemž hypokaust stojí třeba 50 000 Kč navíc. Je tedy těžké nějak říkat částky, protože každý hypokaust je jiný, jiné je řešení, zda jsou tam kachle nebo ne, každý kamnář funguje trošku jinak cenově, paušalizovat to teda nechci, ale je to několikanásobek té roční úspory za energie.

Máme zkušenosti hlavně z menších domů do 100 m2 zastavěné plochy, kde ty podkroví jsou velmi dobře zateplené a zbytkové teplo z kuchyně z nějakého vaření, pečení, z kamen, které sálají třeba v jídelně, tak se tím schodištěm velmi intenzivně dostávají do podkroví a v podkroví se nám to teplo udržuje. Někdy máme případy, kdy jsou kamna daleko od schodiště a v podkroví je o jeden dva stupně méně. To je něco, co fakt snadno dotopíme malým zdrojem, co má 200 až 300 wattů. Funguje to nenápadně, něco jako elektrický sálavý panel.

Někteří lidé mají strategii jinou a chtějí mít elektrokotel, teplovodní podlahové topení nebo někdo to kombinuje s tepelným čerpadlem velmi sofistikovaně, ale jsou to spíše výjimky, protože by lidé dělali 2 drahé relativně sofistikované zdroje. Tato problematika je poměrně složitá, ale já v tom vidím jednoduchost v tom, že u dobré architektury a když se na to myslí zavčasu, třeba už s architektem, se odladí studie, tak můžeme z kamen vycucnout opravdu hrozně moc a vytopíme v praxi 90 až 95 % celého domu. A elektřina se používá jen velmi málo.

Já bych k tomu ještě dodal, je to možná téma trochu na déle, ale jenom ho nakousneme, že v mnoha případech je škoda tu architekturu bořit  jenom kvůli kamnům. Nemyslím si, že kamna jsou to nejdůležitější v domě, i když hodně našich zákazníků to tak prezentuje. Jakože to je to nejvíc. Chápu, je to citlivá a krásná věc, funguje skvěle, ale není to často to hlavní. Myslím si, že architektura je prvořadější a mnohdy to funguje tak, že se vyplatí mít v kamnech teplovodní výměník. To znamená něco, co nám ohřeje vodu a voda může fungovat v nějaké akumulační nádobě, v podlahovém topení, v radiátorech a podobně. Někdy se to fakt hodně vyplatí a vůbec to není problém, pokud jde o kvalitu. Neztrácí to na kvalitě a v tomto chci říct, že bych se toho nebál. My to v praxi neděláme moc často, protože je to trochu dražší a složitější a ne každý k tomu má blízko z našich zákazníků, ale vnímám, že ty možnosti tady jsou. Tolik k tomu dotápění a flexibilitě kamen.

Z naší zkušenosti je to tak, že teplovodní kamna dávají větší smysl v obecně méně zateplených domek, ve starých rekonstrukcích, kde ty domy jsou těžší a větší a potřebujeme vyrábět větší výkony a posílat ten výkon nejen do té jedné části domu, ale i někam do odlehlé části. Tam se to může potom hodně vyplatit, protože lidé by tak jako tak investovali do teplovodního topení. Ale taky tam od nás přichází informace uvědomte si, že ta kamna jsou trošku dražší než kotel na tuhá paliva, ten se dá pořídit vždycky jednodušeji.

Nabádáme lidi, že skutečně nelze udělat jednoduše kotel a pak postavit jenom menší kamna levnějšího typu bez komplikací. Když lidé řeknou nemáme tento záměr, kotelna tam nefunguje, nemůže tam být, potřebujeme to všecko valit skrze kamna, tak dává smysl do nich investovat. Ten výměník je 50-60 tis. Kč navíc v ceně kamen a pak akumulační nádoba, podlahovka, jsou investice, které je potřeba také počítat. Může to být dalších 100-150 tis. i více, neznám přesně teď ceny vodařské práce.

Architekti, se kterými spolupracujeme nějak dlouhodobě, kteří nás už trošku znají, vyžadují od investorů „sežeňte si kamnáře co nejdříve“, ne na realizaci, ale na informaci a konzultaci. Alespoň, aby vám řekl, co a jak, aby vám nastavil nějaké mantinely, nějaké hranice a to je skvělé. Přizvat kamnáře ke studii se vyplatí, je to hodina práce pro mě to zkonzultovat, potkat se s lidmi, s architektem, dát si nějaké video call a snadno to vysvětlíme a lidi se nám potom rok neozvou a jedou si to svoje. Je to ale velmi cenné tu hodinu tomu dát.