Jak mohou vypadat akumulační kamna
Mohou mít akumulační kamna teplovodní výměník, plotnu, troubu, niku na sušení ovoce nebo lavičku na sezení? Dá se s akumulačními kamny vytápět celý dům nebo hřejí jen tam, kde stojí? Jaké jsou nevýhody akumulačních kamen? Tak na tohle všechno jsme se ptali kamnáře Honzy Křivonožky v našem dalším rozhovoru.
Už máme za sebou jedno video, kde představujeme akumulační kamna a to, jak fungují. V tomto videu navážeme a povíme si o tom, co taková kamna mohou mít, jak mohou vypadat. Opět s Honzou Křivonožkou, který je profesionální kamnář a jeho specializací jsou právě akumulační kamna a spíše netradiční topeniště. Ve své profesi využívá principu přírodního stavitelství. Zajímalo by mě tedy, zda a jak můžeme tato akumulační kamna kombinovat? Může tam být nějaká trouba, plotna na vaření, teplovodní výměník a jak je to s těmi poruchami – kde se dá lehnout, sednout, co všechno je tedy možné a nemožné u takovýchto kamen?
Zkusím to nějak jednoduše shrnout. Skončili jsme u toho, jaká mohou mít uvnitř akumulační kamna tvar, tahy a ohniště. Nyní nás ale zajímá to, jak ty kamna vypadají. Jsme v tom hodně svobodní a můžeme je postavit celkem libovolně. Pokud nám to prostor dovolí, můžeme si vymyslet plochy, o které se mohou lidé opírat, mohou si ke kamnům přistavit lavici nebo tu lavici můžeme postavit my. Tady za námi máme gauč, na který se vejdou 3-4 lidé, mohou se opírat o teplou plochu, mohou vylézat nahoru na kamna. To je věc, která je možná a často to děláme.
Takže zákazník si řekne tady chci ležet, tady chci sedět a ty řekneš, není problém.
Pokud nám to dovolí místo a prostorové dispozice, tak ano a umíme to vymyslet na míru.
Takže s těmi vnitřními kouřovody pak umíte pracovat nebo je nějak přizpůsobit?
Ano. U akumulačních kamen jsou tvarované tahové systémy a to nám umožňuje celkem velkou svobodu. Záleží na tom, jak moc kreativní je kamnář. Design může být hodně zaoblený, může být krabicový s hodně ostrými hranami, můžou tam být kachle. Dost často se k nám lidé dostanou s otázkou, že by chtěli připravovat potraviny, péct chleba. V tomhle je výhoda akumulačních kamen, kdy jejich ohniště je velmi těžké a po vyhoření paliva zůstává dlouho teplé. A funguje to podobně jako dříve chlebové pece. U sebe doma peču chleba přímo v ohništi, kde 5 hod. po roztopení je v kamnech pořád 300 až 400 ° C. Vložíme tam chleba, který se za 0,5 hod. upeče.
Dost často se nám podaří do kamen vložit třeba troubu. Troubu dáváme do akumulačních kamen docela často v různých formách. Dá se to tady kombinovat s nějakou pečící – vysoušecí troubou nebo nějakou nikou, jak to vidíme třeba tady za mnou. Tady je to sice jen na ozdobu, ale umíme udělat i niky tak, aby byly funkční. Dá se tam dát plech a sušit jablka. Častá otázka je, zda se dá kombinovat vaření – plotna s akumulačními kamny. Možné to je a dost kamnářů to dělá a vůbec to není problém. Je to ale otázkou velkého kompromisu, protože ohniště a akumulačních kamen funguje většinou jednou denně. Ráno zatopíš, jednou denně tam je velký plamen a pak už tě to nezajímá a netopíš. Aby sis mohl na sporáku udělat oběd, je pro tebe zajímavější dát tam 3-4 polínka a na malém množství dřeva se dá rychle uvařit oběd. Ve velkém ohništi akumulačních kamen je v tom určitá kolize. Můžeš mít akumulační kamna, která ti ohřívají plotnu, ale ta plotna bude teplá 2-3 hod. A potom už nebudeš do velkého ohniště dávat velké množství dřeva, aby sis mohl ohřát oběd.
Často děláme to, že u velkých kamen postavíme ještě malý sporák, který nezabere tolik místa, nestojí tolik peněz. Dá se postavit za nějakých 50-60 tis. Kč. Může být součástí té hmoty akumulačních kamen, ale je to v podstatě úplně samostatné ohniště. Za jistých okolností na to můžeme použít jeden komín. Toto jsem realizoval mockrát. Rychleji tak dokážete roztopit chalupu nebo vyhřát do vysokých teplot.
Můžeme udělat kamna jako hybridní, to znamená, že mají v sobě teplovodní výměník. Je to docela častý požadavek, zejména u složitějších domů. Půlka energie nebo 70%, 30% jde do vody, ale kamna hřejí v jedné místnosti. Další místnosti se pak vytápí teplovodním výměníkem. Je to možné.
Jak je to s rozvedením tepla v tom domě? Jak daleko ho můžeme rozvést , jaký je ideální tvar domu pro zvolení akumulačních kamen? A jaká teplota je u kamen tady a třeba o 10 m dále?
Ano to se vždy snažím shrnout jako první, jaké jsou funkční limity a nevýhody akumulačních kamen. Byl bych nerad, kdyby vznikla iluze, že akumulační kamna jsou to nejlepší topidlo na světě. Akumulační kamna nejsou pro každého. A zejména je potřeba mít ten dům trošku uzpůsobený. Alespoň se v hlavě trošku připravit na to, že to není úplně dokonalý stroj. Já vnímám jako velkou nevýhodu akumulačních kamen to, že jsou přirozeně na jednom místě a neumíme s nimi vytápět dům, který má chodbu a různě složité a členité místnosti. Akumulační kamna vytápějí nejlépe tu místnost, kde mají svůj plášť a tam mohou příjemně sálat.
Často postavíme taková kamna mezi 4 místnosti. Kamna vytápí obytný prostor s kuchyní, chodbu, ložnici a ještě třeba v extrémním případě jdou nahoru do podkroví a tam vytápí další dva pokoje. Pak mají ta kamna opravdu přítomnost ve všech 6 pokojích. Nevýhoda je ale v tom, že je neumím v jednom pokoji vypnout a jinde zase zapnout. Regulace je pak vždycky těžkopádná. Pokud chce mít někdo dokonalou kontrolu nad teplotou v domě a na desetinu stupně celsia to mít kontrolované a naprogramované dopředu pomocí ekvitermních křivek, tak je určitě rozumné zamyslet se nad kombinací s tou teplou vodou. A dejme tomu mít kamna v jedné místnosti, aby byla příjemně sálavá tam, kde se žije. A zbytek energie nasměrovat do vody a vytápět tam další místnosti.
Pokud mám teplovodní výměník, mám větší možnosti těch termoregulací. Filozofická otázka je, že s teplovodním výměníkem se nám to zase trošku všechno komplikuje. Ale to jde ruku v ruce s tím, že já to chci mít komplikované tím, že chci mít dokonalou kontrolu nad teplotou v domě. A tím se musím smířit s jistou komplikovaností. A pak i třeba s cenovou náročností.
10 m od kamen je samozřejmě větší zima. Veškeré teplo, které z kamen jde, je sálavé a ony krásně hřejí ve svém okolí, a čím jsem jím blíže, tím cítím to teplo více. A konečně kamna hřejí na nějakých 50 až 60°C. Vidíme to i na této stavbě – kamna nejsou úplně uprostřed domu a budou tady zóny, které budou studenější. V těchto zónách si lidé udělali ložnici a je tady koupelna, která se asi bude nějak přitápět elektrickými spirálami v podlaze. Ten zdroj kamen často lidé doplní nějakým jiným zdrojem, který je holt závislý třeba na elektrice nebo na nějakých jiných kamínkách.
Dost často nás lidé kontaktují ve fázi, kdy s architektem vymýšlejí studii domu a my se pak bavíme v kombinaci kamnář, architekt, zákazník nad tím, kde ta kamna budou, a jak ten dům bude s kamny fungovat. Kamna už nejsou jenom funkční prvek, který to vytápí, ale je to srdce domu, které je zakomponované do domu. Dost často se kamny ovlivní schodiště nebo kamna samotná jsou trochu schodiště, trochu na ležení, trošku zabudovaná knihovna a polička v kuchyni a chlebová pec uvnitř. Je to prostě multifunkční centrum domu a potom to tak vypadá – lezou po tom děti, když přijede návštěva, tak první cesta vede ke kamnům.
Z toho vyplývá, že ještě než mám projekt, tak je dobré už to řešit s kamnářem…
Často to děláme už dva roky dopředu, že se do toho vnese ta myšlenka. Během stavby pak děláme servis v tom smyslu, že řešíme jak postavit komín, jak udělat sopouch, jak přivézt vzduch z exteriéru apod. Tedy spoustu technických věcí, které se musí připravit. Je to asi stejné jako u jakéhokoliv jiného topidla.
Rád bych doplnil ještě nevýhody akumulačních kamen. Je to relativně velká hmota, která můžou někomu zavázet. Akumulační kamna jsou rozměrnější, protože mají nějaký záměr mít v sobě gauč nebo takovou sedací plochu. Ne vždycky to je ale takto rozlehlé. Zabere to ale místo i v peněžence. Jsou to 2,5 až 3 t hmoty, která se musí koupit, musí se zastavit a je to vždycky dražší než nějaká krbová vložka nebo krbová kamna. Je potřeba to dobře připravit a kdo nemá náladu chystat to a přemýšlel nad tím, tak pro toho je určitě lepší si koupit jednoduché topidlo a jako primární topení zvolit třeba plyn.
Připadá mi, že hlavní výstup z tohoto rozhovoru je, že akumulační kamna mají obrovský potenciál, jak mohou vypadat a co s nimi všechno můžeme dělat
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.