Akátové dřevo

11. 10. 2016 Materiály štítky: , , 1 komentář

Tvrdé a houževnaté dřevo odolné proti povětrnostním vlivům i dřevokaznému hmyzu.

Akátové dřevo je relativně málo známá a využívaná dřevina. Akát je exotická dřevina a člověk by si řekl, že to u nás ani neroste. Opak je ale pravdou. Akátové dřevo, které můžeme sehnat téměř lokálně. Na severní Moravě ho sice moc není, ale už jenom kolem Brna a v jižních částech České republiky nebo Slovenska a potom v Maďarsku roste akátů hodně. Akáty se vyskytují také kolem tratí jako nějaký plevel. Je to dřevina, která má dlouhé trny.

Toto dřevo má skvělé vlastnosti: je hodně tvrdé, houževnaté a je vhodné na využití tam, kde jiné dřeviny rychle hnijí nebo odcházejí. Tady v Beskydech se s tím setkávám u lidí, kteří chovají ovce a poptávají akát na kůly. Upřednostňují to před dubem nebo modřínem. Akát má jako výhodu oproti dubu a modřinu v tom, že bělová část, která je většinou slabina dřeva, je minimální. To znamená, že jádro, které je sytě zelené, zabírá většinu objemu stromu a běl je opravdu jen na povrchu. U modřínu a podobně to tak často nebývá. Ta bělová část rychle degraduje a láká dřevokazné škůdce. Běle je u modřínu a dubu hodně a je docela pracné se jí zbavit. Anebo se tam nechává s tím, že ta vnější část vypadá trochu ošuntěle, ale vevnitř to jádro nějakou životnost má.

Je to aspekt, který můžeme využít i při různých stavbách. Tady jsme z toho udělali například tento slunolam anebo tento mostík, který je hodně zatěžovaný klimatickými vlivy. Je pravda, že úplně dobře se z toho akátu desky neřežou. Dřevo má v sobě hodně pnutí, hodně praská při procesu sušení. Tím se to také trochu prodražuje a nedělají se z toho jednoduše nějaké dlouhé tarasovky nebo fošny. Nějaké menší věci se z toho ale vyrábět dají. Uvidíme, jak to dřevo tady bude stárnout. Další takovou zajímavosti je, že dřevo je jedovaté, takže pokud z něho budeme něco dělat, tak určitě nežvýkat. Souvisí s tím asi i ta odolnost proti dřevokaznému hmyzu.